Beyrut'tan kaçışlar sürüyor

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

İsrail'in Lübnan'a saldırılarının başlamasının ardından bölgede yaşayan 55'i Türk 61 kişi Yayladağı Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Lübnan'ın Başkenti Beyrut'ta bulunun Türk Konsolosluğu'na giderek yardım isteyen grup büyükelçiliğin koordine ettiği otobüsle yola çıktı. Saat 19.30 sıralarında Yayladağı Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan grupta, 55 Türk, 4 Lüblanlı, 1 Etiyopyalı ve 1 Filipinli vatandaş bulunuyor.

Bu arada sınırda grubun pasaport ve diğer işlemler için kolaylık sağlanarak işlemleri biran önce tamamlandı. Daha sonra eskort eşliğinde Antakya'ya getirilen kafiledeki vatandaşların bir kısmı otellere yerleşti. Bir kısmı ise şehirler arası otobüslerle Adana, İzmir ve Ankara'ya gitti.

Giriş yapan bazı vatandaşlar sınır kapısında yakınları tarafından karşılandı. Geçiş yapan vatandaşların yaşadıkları şok yüzlerinden okunurken, kafilede çocukların çok olması dikkat çekti.

Saat 22.00 de Antakya otogarına gelen kafiledeki vatandaşlardan geride kalanlar kendi aralarında bir süre karmaşa yaşadı. Nereye gideceklerine bir türlü karar veremeyen kafiledekiler, tam 2.5 saat sonra saat 00.30 da Adana'ya gitme kararı aldı.

Öte yandan Alman ve Fransız vatandaşlar da Yayladağı Sınır Kapısı'nı kullanarak İstanbul üzerinden ülkelerine gidiyor.

Kafilede bulananlardan Amira Duran (25), yıllar önce çalışmak için memleketleri Mardin'den Lübnan'a gittiklerini söyledi.

Beyrut'ta hayatın durma noktasına geldiğini belirten Amira Duran, "Her tarafa bomba yağıyordu. Herkes sığınacak bir yer arıyor. Bodrum katı olan binalar tıklım tıklım doluyor. İnsanlar tedirgin. Cenazelerin gömülmesine bile fırsat vermiyor. Dünyaya gözlerini yeni açmış bebekler bile öldürülüyor. Bu kadar masum vatandaşın ne suçu var. Bütün dünya buna nasıl seyirci kalır?" şeklinde konuştu.

Savaştan kaçan Fatma Eren, canlarını zor kurtardıklarını belirterek yeni doğan bebeğiyle birlikte Türkiye'ye geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious