Beyşehir Gölü de soğuklara teslim oldu

Beyşehir Gölü de soğuklara teslim oldu.6964
  • Giriş : 31.12.2008 / 16:42:00

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü aşırı soğuklar nedeniyle dondu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyşehir Gölü'nün donması nedeniyle motorlu balıkçı tekneleri bulundukları kıyılardaki limanlarında mahsur kaldı. Teknelerin göle açılamaması nedeniyle balıkçılar avlanma faaliyetlerine son verdi.

Beyşehir Gölü'nde 30 yıldır balıkçılık yaptığını belirten Kadı Eylikler, dün avlanmaya çıktıkları gölde bugün buzlanma nedeniyle ava çıkamadıklarını söyledi.

Aşırı soğuklar nedeniyle gölün donacağının günler öncesinde belli olduğunu belirten Eylikler, ''Göldeki don zemherinin sürdüğü 45 gün boyunca kalkmayabilir. Şu anda buz kalınlığı 8-10 santimetre civarında, ancak bunun soğuklar devam ederse önümüzdeki günlerde 20-30 santime çıkabileceğini tahmin ediyoruz'' dedi.

Bu arada, Beyşehir Gölü'nün donmasından yaban hayatı da olumsuz yönde etkilendi. Kışlık yaşam alanı Beyşehir Gölü olan sakar meke, beyaz martı ve diğer türler de yiyecek sıkıntısı çektikleri için kıyılara kadar geldi.

Vatandaşlar, açlıkla pençeleşen yabani kuş ve ördeklere Eşrefoğlu Köprüsü üzerinden bayat ekmek kırıntısı atarak beslemeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*