Beyşehir Gölü'nde su kuşu sayısı azaldı

Beyşehir Gölü'nde su kuşu sayısı azaldı.4087
  • Giriş : 27.02.2008 / 13:15:00

Konya'da Beyşehir Gölü'nde yapılan 2008 yılı kış ortası su kuşu sayımına göre 266 bin olan su kuşu sayısı 107 bine, 43 olan tür sayısı ise 22'ye düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doğa Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Beyşehir Mühendisliği ile Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beyşehir Meslek Yüksek Okulu Kuş Gözlem Topluluğu işbirliği ile Beyşehir Gölü'nde 24 Şubatta su kuşu sayımı gerçekleştirildi.

Bu sayıma göre, Beyşehir Gölü'nde 99 bin 250'la sakar meke en fazla rastlanan kuş oldu. Sakar mekenin ardından 3 bin 76 adet olarak belirlenen gümüş martı ise Beyşehir Gölü'nde en çok görülen ikinci tür Van gölü martısı olarak bilinen karabaş martı ise bin 944 rakamıyla Beyşehir Gölü'nde en yoğun görülen 3. kuş türü olarak tespit edildi.

Beyşehir Gölü'nde yapılan sayımda tespit edilen diğer türler ve sayıları ise şöyle:

Elmabaş pakta (941), çamurcun (547), fiyu ördeği (423), macar ördeği (271), yeşilbaşlı ördek (229), sakarca (177), bahri (74), kılkuyruk (50), gri balıkçıl (19), büyük Akbalıkçıl (11), angıt (9), kızıl şahin (9), saz delicesi (7), kara leylek (4), kaşıkçı (3), taş kuşu (1), Akkuyruk sallayan (1), kaya sıvacı kuşu (1), boğmaklı toygar (1), kaya kartalı (1)

-KUŞ SAYISI VE TÜRÜ AZALDI-

SÜ Beyşehir Meslek Yüksek Okulu Kuş Gözlem Topluluğu Başkanı Yasin Karaman, Beyşehir Gölü'nde kış ortası su kuşu sayımını Doğa Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği işbirliği ile ilk kez geçtiğimiz yıl yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''2007 yılında yapılan sayımda Beyşehir Gölü'nde 266 bin adet kuş sayılmış, 43 türün tespiti yapılmıştı. Bu yıl yaptığımız kış ortası su kuşu sayımında ise 107 bin 51 adet kuş sayıldı, 22 tür tespit edildi. Sayım sonuçlarına göre, Beyşehir Gölü'nde kuş sayısı bakımından geçen yıla göre yüzde 50'nin üzerinde bir azalma görülürken, tür sayısı yönünden de yarı yarıya bir azalma dikkat çekiyor. Türkiye'de gerçekleştirilen su kuşu sayımları Avrupa ülkeleri ile birlikte aynı dönemde yapılıyor. Bu yıl yapılan kış ortası su kuşu sayımı gölün don olduğu bir döneme denk geldi. Buzlanmanın uzun süreli oluşunun kuş türü ve sayılarına olumsuz etki yaptığını düşünüyoruz.''

Beyşehir Gölü'nde yapılan 1 gün süreli kuş sayımının Doğa Derneğinden gelen kuş uzmanları ile kuş gözlemcilerinin yer aldığı iki ayrı ekip tarafından gerçekleştirildiğini belirten Karaman, Türkiye'nin su kuşu varlığının, ''Ulusal Su Kuşu Sayımları'' ile tespit edildiğini ifade etti.

Beyşehir Gölü'nün batı ve doğusunda iki ayrı ekibin kuş sayımında görev aldığını anlatan Karaman, teleskop ve dürbünlerle sığ kesimlerde alan alan yapılan tespitler sonucu bölgedeki kuş nüfusunun belirlendiğini ifade etti.

-DOĞASEVERLER KUŞ SAYIMLARINA KATILABİLECEK-

Belirlenen bu rakamların Doğa Derneği'nin envanterine de girdiğini dile getiren Karaman, şöyle devam etti.

''Kuş gözlemcileri ile Doğa Derneği'nin her kış mevsiminde gerçekleştirdiği su kuşu sayımları sadece Beyşehir Gölü'nü değil, Türkiye'nin dört bir yanındaki gölleri de kapsıyor. 20 yılı aşkın zamandır yapılan sayımlara bu yıl ilk defa kuş uzmanları dışındaki doğaseverler de katılabilecek. Binlerce su kuşunun nasıl olup da sayılabildiğini merak edenler bu organizasyonlara katılarak kuş saymanın sırlarını öğrenirken, onlarca su kuşu türünü kendi yaşam alanlarında görüp unutulmaz bir gün yaşayabilecek. Doğaseverler, sayımda gruplama tekniği adı verilen grup grup sayabilme, iki kuş sürüsünü birbirine karıştırmama, ters ve düz ışıkta sayım, kuşların gölün bir noktasında neden daha çok yoğunlaştıkları gibi konuları öğrenebilecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious