Beyşehir gölünün umudu Mavi Tünel

Beyşehir gölünün umudu Mavi Tünel.6421
  • Giriş : 15.12.2008 / 20:40:00

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yapılacak olan Mavi Tünel'in Beyşehir Gölü için de bir kurtuluş olacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beyşehir ilçesini ziyaretinde konuşan Hasan Angı, Beyşehir Gölü'ndeki su seviyesinin kritik düzeylere geldiğini belirterek, "Beyşehir Gölü su seviyesi son yıllarda çevresinde oluşturulan sulama göletlerinin sayısının artmasıyla önemli bir gelir kaynağından yoksun kalıyordu.

O halde yeni kaynaklarla gölü beslemek gerekiyordu ki, Gembos Derivasyonu bu anlamda çok önemliydi. Bu projenin devreye girmesinin ardından Belediye Başkanımızın ve il genel meclisimizin su kotuyla ilgili yaptığı çalışmalarla gölün gelir ve gider dengesi daha iyi noktalara getirilmeye çalışıldı. Sulama kotunun yükseltilmesi konusunda alınan kararlar, yaşanan bu sorunların aşılmasında gelecek açısından ümit ışığı oldu.

KOP projesi kapsamında yürütülen Mavi Tünel'in devreye girmesi ve yeni sulama kaynaklarının Konya Ovası'ndaki arazilere hayat vermesinin ardından Beyşehir Gölü'ne sulama konusunda duyulan ihtiyaç daha da azalacak. 2012 yılından itibaren gölden su çekimi olabildiğince azaltılacak, dolayısıyla göldeki sığlaşma kayboldukça, buharlaşma kayıpları da daha az orana inecek. Önümüzdeki yıllarda Beyşehir Gölü'nün daha iyi noktalara geleceğini ümit ediyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*