Beytüllahim'de Noel kutlamaları

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Hıristiyan dünyasının kutladığı Noel çerçevesinde Hz. İsa'nın doğum yeri olan Batı Şeria'daki Filistin kenti Beytüllahim'de binlerce Hıristiyan hacı ve turist kutlamalara da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ordusunun Beytüllahim'e girişlerle ilgili kısıtlamaları kolaylaştırmasının ardından binlerce kişi Beytüllahim'de toplandı. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu Beytüllahim'de geniş güvenlik önlemleri alınırken, Filistin Başbakanı İsmail Haniye'nin de Beytullahim'e gelerek Hıristiyanları tebrik etmesi bekleniyor.

Kudüs'e 8 kilometre uzaklıktaki Beytüllahim'de Noel kutlamaları sabah erken saatlerde başladı. Erken saatlerde Milad Kilisesi'nin de bulunduğu meydanda genel gösteri provaları bir kez daha tekrarlandı. Resmi törenler meydana patriklerin de gelmesiyle öğleden sonra başladı. Beytüllahim'de bu gece de bir ayin düzenlenecek.


Hazreti İsa'nın doğduğu yer olan Milad Kilisesi'ne her yıl hacı olmak için binlerce Hıristiyan akın ediyor. Beytullahim'in yanı sıra her yıl geleneksel olarak Nasıra'daki Müjde Kilisesi'nde de Hıristiyan, Müslüman ve Yahudi dini liderlerinin katılımıyla bir tür dinler buluşması töreni düzenleniyor.


Filistin'in Devlet Başkanı Mahmud Abbas da 2004 yılında Beytüllahim'de düzenlenen Noel ayinine katılmış ve 2000'den sonraki dört yıl içerisinde Beytüllahim'e gelen ilk Filistin lideri olmuştu. İsrail hükümeti 2001 yılındaki İntifada'dan sonra şiddeti desteklediği gerekçesiyle Yaser Arafat'ın Beytüllahim'e gelmesini yasaklamıştı. Yaser Arafat'ın ölümünün ardından yerine seçilen Mahmud Abbas da 2004'te Beytullahim'e gelerek Hıristiyanları kutlamıştı. Filistin'in efsanevi lideri Arafat, Batı Şeria'nın Filistin'e ait olduğunu göstermek için ve Filistinli Hristiyanlar'a jest yapmak için kutlamalara katılıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious