BFGoodrich BAJA 350–2006 tamamlandı

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

2-3-4 Haziran tarihleri arasında Karasu'da, FreelifeACTIVE ve İSOFF ortak organizasyonu ile gerçekleştirilen BFGoodrich Baja 350'nin şampiyonları belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Macera tutkunlarını, 2-4 Haziran tarihleri arasında Karadeniz Karasu sahillerinde buluşturan BFGoodrich BAJA 350-2006, oldukça zorlu bir mücadelenin ardından tamamlandı. İki gün süren ve toplam 4 etaptan oluşan yarış, araçların motor hacmine göre iki ayrı kategoride koşuldu.

Motor hacmi 2000 cc'nin altında olan J1 kategorisinde Erkan Birinci-Batuhan Altınordu birinci, Yalçın Türkeli-Ahmet Tınkır ikinci, Ali Doğaner-Murat Yolbulan ikilisi ise üçüncü oldu.

2000 cc üstündeki araçların oluşturduğu J2 kategorisinde ise sadece iki araç finişe ulaşabildi. Birinci olan Ümit Uyar-Kazım Aral ikilisinin ardından Sezai Ötleş-Hakan Betir ikinci olarak yarışı tamamlamayı başardı.

Parkurun yumuşak kumdan oluşması dolayısıyla sadece 4x4 araçların start aldığı yarışın ilk gününde 2 etap koşularak, 150 km yol katedildi. Gün sonunda bir çok aracın yarış dışı kalması dolayısıyla, ikinci gün sadece 10 araç start alabildi. 200 km.lik iki etap daha geçilerek 350 km.si tamamlanan yarışta, Kemal Kantar da motosiklet kategorisinde yarışan tek isim oldu. Ancak kural hatası yaptığı gerekçesiyle yarıştan diskalifiye edildi.

Toplam 30 aracın başvurduğu ancak teknik ve idari kontrolün ardından 24 aracın start alabildiği yarış, maksimum güvenlik koşulları ile dikkat çekti. Türkiye'de ilk kez uygulanan uydu takipli geniş kapsamlı elektronik kontrol sistemiyle sürekli güvenlik sağlanan yarış, www.isoff.org.tr internet sitesinden de online olarak takip edildi.

Geleneksel olarak kum ağırlıklı parkurlarda yapılan BAJA yarışları, Türkiye'de ilk kez BFGoodrich adı altında koşularak, profesyonel ve deneyimli bir kadro tarafından organize edildi. Karadeniz sahilinin oldukça zorlu kum parkurunda düzenlenen 350 km uzunluğundaki zorlu yarışa katılan tüm araçlar, AT/R BFGoodrich lastikleri kullandı. Dünya'nın önde gelen firmalarından olan BFGoodrich markası, bu tarz organizasyonlarla ürününe ne kadar güvendiğinin altını çizerken, ne kadar iddialı olduğunu da gösterdi.

Motor sporları yarışları içinde özel bir yere sahip olan BAJA yarışları, yüksek dozda adrenalin içeren formatları ve fanatik izleyicileri ile dünya genelinde bir çok ülkede yarış takvimleri içinde yerini alıyor. BAJA yarışlarının diğer yarışlara göre farklılığı, seçilen parkurların karakterinden ve uzunluğundan kaynaklanıyor. Uzun menzilli off-road parkurlarında koşulan yarışlar, takımlar ve araçlar için dayanıklılıklarının sınırlarını zorlayıcı bir sınav olarak görülüyor.

Türkiye'nin coğrafyasına çok uygun olan bu tarz uzun mesafe off-road dayanıklılık yarışlarının önümüzdeki sezonlarda da yarış gündeminde yerlerini koruyacağına ve tamamen kendine has bir araç grubu ile özellikle seyirciler için de görkemli bir şölen olacağına kesin gözü ile bakılıyor.

BFGoodrich BAJA 350-2006 J1 Kategorisi Sonuçları:

1. Erkan Birinci - Batuhan Altınordu 08:11:02

2. Yalçın Türkeli - Ahmet Tınkır 09:13:31

3. Ali Doğaner - Murat Yolbulan 09:34:26

BFGoodrich BAJA 350-2006 J2 Kategorisi Sonuçları:

1. Ümit Uyar - Kazım Aral 12:02:44

2. Sezai Ötleş - Hakan Betir 14:20:22.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious