Bıçak bileyicileri randevu ile çalışıyor

  • Giriş : 07.01.2006 / 00:00:00

Fethiye'de Kurban Bayramı öncesi bıçak bileyicileri iş yoğunluğundan ötürü randevulu çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bileyicileri arefe gününe kadar günlük 15 saat çalışacaklarını belirtiyor. Bileyiciler, bıçakların gelişel güzel ve bu işten anlamayanlara yaptırmaları halinde bıçaklarının ağzının bozulabileceğine dikkat çekiyor. İşin ustaları, bileyleme yaparken bıçağın çelik suyunun kaybolmaması için bıçağın üstüne su dökülmesi gerektiğini belirtiyor. Fethiye'de bıçak bileyiciliğini yüzde 90 hırdavatçılar yapıyor.

45 yıldır sıcak demir ustalığı ve bıçak bileyiciliği yaptığını söyleyen Necati Yücel (66), bıçak bileyicilerinin her yıl Kurban Bayramı'ndan 10 gün önce işlerinin yoğun olduğunu söylüyor. Bir haftadır bıçak bileylemekten başını kaşıyacak vakit bulamadığını belirten Yücel, günlük ortalama 50 bıçak bileylediğini ifade etti. Bileylediği alete göre para aldıklarını belirten Yücel, satırı 1,5 YTL, bıçağı 1 YTL, küçük bıçakları 50 kuruşa ve çakıları ise 25 kuruşa bileylediğini bildirdi. Yücel, "İyi bileylenmiş bıçak hayvan kurban edilirken acı çektirmez. İşi ehli olmayanlar tarafından gelişi güzel yapılan bileyler bıçağın ağzını düzelteceği yerde bozar. Kurban esnasında hem hayvana acı çektirir hem de derisi yüzülürken zarar verir." dedi.

Öte yandan son 10 gündür günlük 30 ile 50 bıçak bileydiklerini bildiren İsmail Koyuncu, işlerinin arefe günü akşamanı kadar yoğun olacağını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious