Bici bicisiz Adana olmaz!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Adana’nın 36 derceyi geçen bunaltıcı sıcaklarında bici bici olmadan olmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Öğlen saat 13.20 sularında merkez ilçe Seyhan Belediyesi'nin termometresi sıcaklığı 36 derece, nem oranını yüzde 53 olarak gösteriyordu.
Sıcaklardan kentte -zorunlu hallerin dışında- önemli oranda sessizlik yaşanıyor. Bunaltıcı havalardan bir nebzecik rahatlamak isteyen bir çok insan ise Adana ve yöresine ait bici bici tatlısı ile serinliyor.

Halk arasında kısaca 'bici' olarak adlandırılan tatlı rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılıyor. Tamamı seyyar satıcılardan sunulan bici bicinin üzerine değişik meyveler de konulabilir.

Adnan Menderes Bulvarı'nda Seyhan Gölü'ne nazır bölgede bici bici yiyen Dede Kütük (51) bu yiyeceğin Adana halkının yaz aylarında vazgeçilmezleri arasında geldiğini söylüyor.

Seyyar satıcı Eyyüphan Çelebioğlu'da (18) hava sıcaklıklarının zirveye çıktığı bu dönemde bici bici satışlarında artış olduğuna dikkat çekiyor.

Müşterilerden Çetin Bingöl (17) ise Adana'nın sembolleri arasında sayılan bici biciyi çok sevdiğini hatırlatarak, "Sıcak bir memlekette yaşıyoruz. Abi, bici bici olmadan asla. Bu havada bici bici çok iyi gidiyor." diyor.

Selman Karamik'te (16) bici bicisiz Adana düşünemediğine işaret ederek, "Her zaman bu soğuk tatlıyı yiyorum." ifadesini kullanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious