Biji'li, Serok'lu, Apo'lu 'Barış Yürüyüşü'

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Demokratik Türkiye Partisi (DTP) Genel Merkezi'nin organize ettiği 'Barış Yürüyüşü' Diyarbakır'dan başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP, terör örgütü PKK'nın sözde ateşkesine devlet tarafından ciddi bir adım atılmaması ve operasyonların sürmesi nedeniyle başta belediye başkanları olmak üzere eski milletvekillerinin de katılacağı bir 'Barış Yürüyüşü' başlattı. DTP'li grup, TBMM Başkanı Bülent Arınç'la görüşmek üzere Diyarbakır'dan Ankara'ya hareket etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Konukevi'nde toplanan grup, daha sonra Fatih Lisesi'ne kadar yürüdü.

DTP'nin başlattığı yürüyüşe, Başkan Ahmet Türk, Eşbaşkan Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DTP'li belediye başkanları, eski milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı.

Grubun beyaz mendilleri sallaması ise dikkat çekerken; beyaz güvercinlerde gökyüzüne bırakıldı.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, barış ortamının oluşturulması için TBMM Başkanı Bülent Arınç'la görüşmek üzere Ankara'ya yürüyeceklerini açıkladı.

Operasyonların durmasını isteyen Türk, "Bölgedeki belediye başkanları, il genel meclis üyeleriyle muhtarlar dahil birçok otobüsle Diyarbakır'dan Ankara'ya hareket ediyoruz. Ankara'ya yürüyoruz, çünkü yaşadığımız tüm sorunların Türkiye Büyük Millet Meclis'i çatısı altında, demokratik parlamenter rejim içerisinde çözülebileceğine inanıyoruz. Hakkarili anne ile Edirneli annenin gözyaşlarının akmasını istemiyoruz. Her gün çocuklarımız, gençlerimiz ölüyor, onlarla birlikte bizler de yavaş yavaş ölüyoruz. Artık hiçbir annenin, hiçbir babanın evladını kaybetmeye tahammülü kalmamıştır. Artık toplum olarak hiçbirimizin ölüme tahammülü kalmamıştır. Kan ve ölüm yerine yaşam ve özgürlükleri siyaset dilinin merkezine almalıyız." dedi.

"Biji Serok Apo" sloganları atan topluluk, polis tarafından sık sık uyarıldı. "Barışın adresi İmralı'dır" diye slogan atan grup, daha sonra 25 otobüsten oluşan konvoyu Ankara'ya uğurladı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ise, her ihtimale karşı çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious