Bildiğim şeyler var, anlatamam!

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Yarın Latife Hanım'ın ölüm yıldönümü.Kasası açılmadığı için Atatürk'le boşanma nedenleri hâlâ net olarak bilinmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yarın Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ın 31. ölüm yıl dönümü. Latife Hanım'ın yıllar süren suskunluğu, geride bıraktığı günlükleri, mektupları Türk Tarih Kurumu'nun kasasında kilitli tutulduğu için ölümünden sonra da sürüyor. Geçmişin üzerindeki 'sırlı' örtü kalkmadığı içindir ki "o kasada bu kadar titizlenmeyi gerektirecek ne var" sorusu daha sık soruluyor ve merak şüpheye dönüşüyor.

Gazeteci İpek Çalışlar'ın Latife Hanım adlı biyografi çalışmasının yayınlanmasının ardından bir kez daha gündeme gelen tartışmalar, yabancı basının ilgisiyle de alan genişletiyor.

Altemur Kılıç bildiğiniz gibi, İstiklal Mahkemeleri 'Üç Aliler Divanı"nın üyesi, Atatürk'ün silah arkadaşı ve sırdaşı Kılıç Ali'nin oğlu. Amcası Muzaffer Kılıç Atatürk'ün yaveri, annesi ve halaları Çankaya yıllarında Latife Hanım'ın yakın dostları.

Adı Latife Hanım tarafından konulan Altemur Kılıç, Cumhuriyet seçkini bir ailenin yaşı 82'ye gelmiş çocuğu. Cumhuriyetin ilk yıllarına tanıklık eden, ailesi dolayısıyla kurucu kadroyu yakınen tanıyan, Mustafa Kemal-Latife ilişkisini işittikleri gördükleri ile bilen bir isim.

İki yıldır Alanya'da yaşayan Kılıç ile bitmeyen tartışmayı, Latife Hanım'ı, Atatürk'ü, babası Kılıç Ali'yi ve İstiklal Mahkemeleri'ndeki görevini, insanları idama yollayan bir adamın oğlu olmanın kendisini nasıl etkilediğini konuştuk.

Eşi Güzide Hanım da dahil oldu konuşmaya. Onun da anlatacakları vardı. Kendisi Atatürk'ü yakından tanımış bir Cumhuriyet kadını, halası ise Atatürk'ün emriyle Afet İnan'a ilk modern kıyafetlerini diken meşhur bir kadın terzisiydi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious