Bildiri talebi Rusya'da iletilmiş

Bildiri talebi Rusya'da iletilmiş.24136
  • Giriş : 18.04.2008 / 09:12:00

AKPM Başkanı'ndan 'AKP'nin kapatılmasına tepki bildirisi' yayınlamasını kim istedi? Bu tartışma sürerken MHP'li Türkeş, talebin Rusya'da iletildiğini söyledi, ama kimin ilettiğini söylemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AKP milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, ne Türk heyeti başkanı olarak, ne de AK Parti milletvekili sıfatıyla bu tür talepte bulunduğunu belirterek, bu konudaki girişimin AKPM Başkanı Lluis Maria de Puig'den geldiğini söyledi. Ancak bu, de Puig'in açıklamasıyla taban tabana zıt.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Türkiye'yi 8'i AKP'li, 2'si CHP'li, 2'si de MHP'li olmak üzere 12 kişi temsil ediyor.

De Puig'e, "AKP'nin kapatılmasına tepki gösteren bildiri yayınlayın" diyen kim? Bu talebi kim, nerede ve ne zaman de Puig'e iletti?

Heyetin MHP'li üyesi Tuğrul Türkeş, de Puig'e bu teklifin Rusya'nın San Petersburg şehrindeki bir toplantıda iletildiğini söyledi.

Türkeş, "Kendisine dışarıdan telkinler iletildiğini, en son kısa bir süre önce San Petersburg'taki toplantıda bu yönde talep iletildiğini bize nakletti" diye konuştu.

Gözler AK Parti'li milletvekillerinin üzerinde

4 Nisan'da San Petersburg'da "küreselleşme ve göç" konulu bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Türkiye'den Göç Alt Komitesi Başkanı olarak AKP'li Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Fakat de Puig talebi iletenin ismini vermediği için, bu kişinin Çavuşoğlu olup olmadığı bilinmiyor.

Tartışmanın büyümesiyle Meclis Başkanı Köksal Toptan da devreye girdi. Toptan'ın AKP'li 8 üyeyi Türkiye'ye döndüklerinde toplantıya çağırdığı açıklandı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious