Bildiriye bir tepki de Memur-Sen'den

Bildiriye bir tepki de Memur-Sen'den.14146
  • Giriş : 23.05.2008 / 12:19:00

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yayınladığı bildirinin, 'yargının yargıya muhtırası' olduğunu belirterek, bildiriyle hukukun hiçe sayıldığını, halkın ve Meclis'in hedef alındığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 'yargının yargıya muhtırası' niteliğindeki Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisi hakkında görüşlerini açıkladı. Son zamanlarda, giderek artan bir biçimde demokrasi ve hukuk devleti olma ilkesiyle bağdaşmayan sistemli saldırılarla kamuoyunda gerginlik oluşturulmaya çalışıldığını dile getiren Ahmet Gündoğdu,

Türkiye'nin bir demokrasi sınavından geçtiğini belirtti.

Yargının bağımsızlığının çok önemli olduğunu, yargının bu konularda taraf olmaması ve uluslararası sözleşmelere uyması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, yargının siyasi parti gibi davranarak görüş açıklayamayacağını kaydetti. Gündoğdu, bildirinin üslubunun bir polemik üslubu olduğunu ve yüksek yargının da böyle bir üslup seçmesinin doğru olmadığını söyledi.

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun beklenmedik bildirisinin, gerek zamanlaması, gerekse kullandığı dil nedeniyle dikkat çekici olduğunu vurgulayan Gündoğdu, bildiriyle hukukun hiçe sayıldığını, halkın ve Meclis'in hedef alındığını belirtti. Bildiriyle Anayasa'nın kuvvetler ayrılığını düzenleyen 7. maddesinin ihlal edildiğini, yargının yasama erkine müdahale etmeye çalıştığını dile getiren Gündoğdu, şöyle konuştu:

"Yargı bağımsızlığı, sadece yargı dışındaki kuvvetlere karşı değil, yargının kendi içinde de geçerlidir. Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yayınladığı bildiri, şu anda Anayasa Mahkemesi'nde görülmekte olan iki dava hakkında hüküm tesis ediyor. Anayasa'nın 10. ve 42. maddeleriyle ilgili değişikliğe aleni bir şekilde karşı çıkıyor. İkinci olarak da Anayasa Mahkemesi'nde görülen AK Parti'nin kapatılması davasında, savcının hazırladığı iddianameyi bir bütün halinde savunarak adil ve tarafsız yargılama ilkesini ortadan kaldırıyor. Bildiri, iddianameye yönelik eleştirileri 'akla, mantığa ve hukuka aykırı' ilan ederek, Anayasa Mahkemesi'ni iddianame doğrultusunda etki altına alıyor. Kapatma davası dolayısıyla Türkiye'nin demokrasi karnesinin zayıflamaya başladığı sırada, 'Gerek duyulan hallerde yargının bağımsız ve tarafsız olamayacağı' anlamına gelen bu bildiri, anayasanın 'Kuvvetler ayrılığı' ilkesine aykırı bir nitelik taşımaktadır. Savcılık taraftır, ama yargıçların üstelik Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun savcıdan yana taraf olması, adil ve tarafsız yargılama imkânının kalmadığı anlamına gelmektedir."

Yargının yürütme üzerinde baskı oluşturacak davranışlara girmesinin Anayasa'ya, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası

sözleşmelere aykırı bir tutum olduğunu dile getiren Ahmet Gündoğdu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye'de yaşayan tüm vatandaşlarımız demokrasiye, cumhuriyetin temel değerlerine ve hukuka bağlılık konusunda dönüşü olmayan bir yoldadır ve buna herkesin destek vermesi gerekmektedir. Yeri geldiğinde halk iradesinin bile askıya alınabileceği anlayışına destek mahiyetindeki bu 'yargının yargıya muhtırası', milletimiz tarafından tüm anti-demokratik girişimlerde olduğu gibi yine ferasetle değerlendirilecektir. Türkiye bir hukuk devletidir. Kuralları da bellidir. Bu kurallara başta hukukçular olmak üzere herkesin saygı duyması ve uyması gerekmektedir.

Geldiğimiz süreç itibariyle yetkili tüm kurumları ortamı germemeye, kutuplaştırıcı tavırlardan kaçınmaya, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyoruz. Türk milleti ve sivil toplum kuruluşları olarak tam demokrasi bütün kurumlarda yerleşinceye kadar kararlılıkla mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious