Bile bile facia

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Türkiye’yi yasa boğan kazada 33 kişi can verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmirli çocukları Kapadokya’ya geziye götüren otobüs tıka basa dolduruldu. Şoför uyudu. Otobüs, karşı şeritten gelen kamyona çarptı. Sonuç: Çoğunluğu çocuk 33 kişi can verdi

Türkiye’yi yasa boğan kaza haberi bu kez Aksaray’dan geldi... İzmir Zafer İlköğretim Okulu’nda öğrenciler için Kapadokya ve Konya gezisi düzenlendi. Öğretmen Nuray İltuş ve Yeşim Aygün, geziden sorumluydu. Kişi başı 65 YTL olan geziye, çoğunluğu 2-A sınıfından öğrenciler ile veliler ve öğretmenler müracat etti. Bir firmadan otobüs kiralandı. Şirket önceden söz verdiği otobüs yerine, başka bir yerden kiraladığı otobüsü gezi için tahsis etti. Cuma akşamı yola çıkıldı. Cumhur Çolak yönetimindeki otobüs dün sabaha karşı saat 05.10’da, Aksaray- Konya yolunda karşı yönden gelen Adnan Ölmez yönetimindeki kum kamyonuyla çarpıştı.

AİLELER GÖZYAŞINA BOĞULDU

Kazada, kamyon ve otobüs şoförleri ile, 15 öğrenci ve 16 veli feci şekilde can verdi. 35 kişi yaralandı. Ölenler arasında, 2-A sınıf öğretmeni Yeşim Aygün, kızı Naz ve okul müdürünün oğlu Abdülkadir Karabulut da vardı. Kaza sırasında bagajda uyuyan otobüsün ikinci şoförü yaralı kurtuldu. İzmir’i yasa boğan kazanın, otobüs şoförünün direksiyon başında uyuması nedeniyle meydana geldiği ileri sürüldü.

OTOBÜS 46 KiŞiLiKTi iÇERiDE 68 KiSi VARDI

Öğrencilere mezar olan otobüs 46 kişilikti. Zaten, gezi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurulduğunda, 21’i veli toplam 46 kişi için izin alınmıştı. Ancak otobüste, çoğunluğu 2-A sınıfından 43 öğrenci, 3 öğretmen ve 22 öğrenci velisi olmak üzere toplam 68 kişi vardı. Yani öğrenciler koltuklarda kucak kucağa oturuyordu. Bu da facianın boyutunu artırdı. Geziye sonradan dahil olan veli ve öğrencilerin isimleri gezi listesinde olmadığı için kimlik tespiti uzun süre yapılamadı. Otobüsün kiralandığı firmayla ilgili inceleme başlatıldı.

ÖZEL UÇAK TAHSiS EDiLDi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Ankara’da bulunan İzmir Valisi Cahit Kıraç, kaza üzerine hemen Aksaray’a gitti. İzmir’de, kazayla ilgili kriz merkezi oluşturuldu. Çocuklarının durumuyla ilgili bilgi almak için Zafer İlköğretim Okulu’na giden ve sinir krizi geçiren veliler için sağlık ekipleri hazır bekletildi. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla, kazada ölenlerin cenazelerini İzmir’e getirmesi için özel uçak tahsis edildi. İstanbul’da bulunan İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, programını yarıda kesip İzmir’e döndü.

VALi AKSARAY’A KOŞTU

Ankara’da bulunan İzmir Valisi Cahit Kıraç, kaza haberini alır almaz hemen Aksaray’a gitti. Yaralıları hastanede ziyaret etti. İzmir’de ise kazayla ilgili olarak kriz merkezi oluşturuldu. Çocuklarının durumuyla ilgili bilgi almak için Zafer İlköğretim Okulu’na giden ve burada sinir krizi geçiren veliler için sağlık ekipleri hazır bekletildi. Valilik, kazada ölenlerin cenazelerinin özel uçakla İzmir’e getirileceğini açıkladı. İstanbul’da bulunan İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kaza haberi üzerine programını yarıda kesip İzmir’e döndü.

ONU HASTALIK KURTARDI!

Sınıf öğretmeni Gonca Yanç, gezi için 65 YTL ödeyip yer ayırttı. Ancak annesinin rahatsızlığı nedeniyle son anda İzmir’de kalmaya karar verdi. Böylece, şans eseri ölüm otobüsünde yer almadı. Yanç, öğrencileri için gözyaşı döktü.

DEVLETiN ZiRVESi BAŞSAĞLIĞI DiLEDi

Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan, Aksaray Valisi Sebati Buyuran’dan kazayla ilgili bilgi aldı. Sezer, "Çok sayıda yurttaşımızın yaşamını yitirmesinden üzüntü duydum" dedi. Erdoğan ise yazılı açıklamasında “Millet olarak yüreklerimizde hissettiğimiz bu talihsiz acıyla sarsıldık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious