Bilecik, Marmara sanayicisinin alternatifi olacak

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Bilecik 3. Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) kurulması için önerilen 2 yer, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nca oluşturulan komisyon tarafından incelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Heyet, önümüzdeki günlerde yer seçimini yapacak ve ardından müteşebbis heyet kurularak kamulaştırma ve arsa satışı başlayacak.
Vali Vekili Abdurrahman İnan, 3. OSB çalışmalarının yer seçiminin ardından hızlanacağını belirtirken, Belediye Başkanı Selim Yağcı Bilecik'in bölge sanayicisine alternetif bir şehir olduğunu söyledi. Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkan Yardımcısı Yusuf Subaşı ise 3. OSB'ye şimdiden gelen talepler doğrultusunda 4. OSB'nin bile gündeme geleceğini söyledi.
Başta İstanbul, İzmit ve Bursa olmak üzere, Marmara Bölgesi'ndeki önemli şehirlerin sanayiye doyması bölgede alternatif sanayi alanları için arayış başlattı. Bu arayışın başını çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın, sanayicilere Bilecik'i alternatif göstermesi ile başlayan hareketlilik, Bilecikli yetkililerin yeni projelere başlamasına yol açtı.
Bilecik Valiliği ve Belediye Başkanlığı'nın yapımına ortaklaşa başladığı Organize Sanayi Bölgesi, en önemli projelerden. Geçen yıl başlayan yazışmalar sona erdi ve yer seçimi aşamasına gelindi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan gelen heyet, Bilecik - Bursa karayolunun 18'inci kilometresinde gösterilen 2 alanda inceleme yaptılar. 21 kuruluşun içinde bulunduğu heyet, OSB alanlarına ilişkin raporu ileriki günlerde hazırlayarak Bilecik Valiliği'ne gönderecek. Valilik ise kurulacak müteşebbis heyetle kamulaştırma ve parsel satışına başlayacak.
Bilecik merkez Taşçılar ve Beyce köyleri sınırları içerisinde bulunan 2 alternatif bölge, Bilecik - Bursa karayolunun 18'inci kilometresinde bulunan 3. OSB yaklaşık 215 hektar büyüklüğünde. Belediye sınırları dışında bulunan ve kadastro mevcut olan alanda eğim yüzde 4 ile 14 arasında değişiyor. Bölgenin su ihtiyacının, açılacak sondaj kuyularından karşılanması planlanırken, enerji ihtiyacı ise 14 kilometre mesafeden, doğalgaz il merkezinden karşılanacak.
Merkez Taşçılar ve Beyce köy sınırları içerisinde bulunan 2 alternatif alan üzerindeki incelemeye, Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevlileri ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Kütahya 6. İletişim Tesis ve İşletme Grup Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, İl Özel İdare Genel Sekreterliği, Sağlık İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve Bilecik Belediye Başkanlığı yetkilileri katıldı.
Bilecik, il merkezinde 2 adet olmak üzere 6 mevcut OSB'si ile Türkiye'de en çok OSB'ye sahip illerinden biri. Merkezde bulunan OSB'ler büyük oranda dolarken, Bozüyük ve Osmaneli'deki OSB'lerin parsel satışı da hızla devam ediyor. Söğüt ve Pazaryeri ilçelerinde ise çalışmalar ağır işliyor.
3. OSB BÖLGENİN OSB'Sİ OLACAK
Bilecik Vali Vekili Abdurrahman İnan, mevcut OSB'lerin parsel satışlarının devam ettiğini belirtirken, kurulması planlanan 3. OSB'nin yer seçim raporunun ardından çalışmaların hızlanacağını söyledi.
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile yaptıkları görüşmelerde, Topbaş'ın Bilecik'i bölge sanayicisine alternatif gösterdiğini belirterek, şehir olarak sanayileşmeye hazırlandıklarını belirtti. 3. OSB'nin bu anlamda büyük önem taşıdığına dikkat çeken, kurucuları arasında yeralan Yağcı, "Bölgemizdeki şehirler büyük ölçüde sanayileşmeye doymuşlar. Bu yüzden farklı bir mekan arıyorlar. Bu mekanların başında ise Bilecik geliyor. Biz şehir olarak sanayi altyapısı oluşturma yolunda önemli adımlar attık ve atmaya da devam ediyoruz. Yer seçimi yapıldıktan sonra 3. OSB'nin kurulması için biz de üzerimize düşeni hızla yapacağız" dedi.
Geçtiğimiz yıllarda İl Genel Meclis üyeliği yapan ve bu dönemde 5 OSB'nin kuruluşunda imzası bulunan Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkan Yardımcısı Yusuf Subaşı da 3. OSB'nin kuruluş söylentilerinin bile bölge sanayicisinin iştahını kabarttığını belirterek; şöyle dedi: "3. OSB sadece Bilecik'in değil özellikle sanayiye doyan Marmara Bölgesi'nin OSB'si olacak. Bilecik, küçük bir il olmasına rağmen sanayi altyapısı olan illerden birisi. Bilecik, gelecek adına bölgenin parlayan yıldızı. Bana göre, 3. OSB'de gelen taleplere cevap vermeyecek belki de 4. OSB'nin kurulması bile gündeme gelecek."
Bilecik'in, yöneticilerin sanayileşme ve sanayici konusunda çok hassas davrandığını, her türlü kolaylığı sağladığını da ifade eden Subaşı, "Valiliğimiz ve Belediye Başkanlığımız bu konuda her türlü kolaylığı sağlıyor. Biz de BİSİAD olarak sanayicimize elimizden geldiği ölçüde yardımcı olamaya hazırız" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious