Bilecik'te, içmesuyu olmayan köy kalmayacak

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında Bilecik'e ayrılan 13 milyon 390 bin YTL trilyon liralık ödenekle, Bilecik köylerinin sorunlarının tamamına yakını çözülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altyapısı ve içmesuyu olmayan köyümüz kalmayacak" dedi.
Bilecik Valiliği'nde bir açıklama yapan Cali Musa Çolak, köylerin altyapısının desteklenmesine yönelik başlatılan KÖYDES projesi hakkında bilgi verdi. Proje kapsamında Bilecik'e 13 milyon 390 bin YTL ödenek aktarıldığını, bu ödenekle 250 köyden altyapı sorunu olanlara hizmet götürüleceğini açıklayan Vali Çolak, "Bu ödenekleri etkili, verimli ve tasarruflu bir şekilde kullanacağız. 1818 kilometre olan köy yollarından 50 kilometresi hariç tamamı asfaltlanacak. İçmesuyu sorunu olan köyümüz kalmayacak. Kanalizasyon sorununu da büyük ölçüde halledeceğiz. KÖYDES sayesinde bu yıl büyük ölçüde köylerimizin altyapı sorununu çözeceğiz" dedi.

KÖYDES'ten gelen para sayesinde Bilecik genelinde içmesuyu sorunu olan ilçe kalmayacağını kaydeden Vali Çolak, içmesuyu projesi için1 milyon YTL ödenek ayrıldığını ve 2 köyün içmesuyu projesinin145 bin YTL'ye yapıldığını 159 bin YTL tasarruf sağlandığını söyledi. Çolak, toprak ve küçük su kaynaklarının geliştirilmesi için de 2 milyon 337 bin YTL ayrıldığını kaydetti.

Bilecik'in 52 köyü bulunduğunu ve köy yolları uzunluğunu da 1818 kilometre olduğunu kaydeden Vali Çolak, köy yolarlı için ayrılan ödeneğin miktarının 9 milyon 652 bin YTL olduğunu açıkladı. Bu yıl yapılan ihaleler doğrultusunda, 15 köy hariç Bilecik'te asfaltı olmayan yol kalmayacağını, asfaltlanması gereken yol miktarının ise sadece 50 kilometre olduğunu kaydeden Çolak; "Köylerimizin, ana arterlerini yani ilçe merkezlerine ve ana yollara olan yollarını asfaltlayacağız." dedi. KÖYDES kapsamında kanalizasyon için ayrılan miktarın ise 343 bin YTL olduğunu ifade eden Vali Çolak, 10 köyün kanalizasyon ve foseptik çukuru bağlantısının yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious