Bilecik'te demir çelik fabrikası

Bilecik'te demir çelik fabrikası.17008
  • Giriş : 18.04.2008 / 21:40:00

Bilecik'in Bozüyük ilçesi Organize Sanayi Bölgesinde, Bilecik Demir Çelik Fabrikasının temeli törenle atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Törene Vali Musa Çolak, AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bozüyük Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Bilecik Demir Çelik Fabrikası Genel Müdürü Erol Göker, eski Devlet Bakanı Bahattin Şeker, Bozüyük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Habib Esel katıldı.

Vali Çolak, törende yaptığı konuşmada, gelecekte çok önemli olacak bir fabrikanın temelini attıklarını belirterek, Marmara Bölgesinin en hızlı sanayileşen ilinin Bilecik olduğunu söyledi.

Sanayicilerin Bilecik'i tercih etmeleri nedeniyle organize sanayi bölgelerini kurduklarını ifade eden Çolak, ''Organize sanayilerimizle sanayicilerimize teşvikte bulunuyoruz. Bilecik'te sanayi bakımında hiçbir altyapı sorunumuz yoktur. O yüzden kendilerini yatırım yapmaya davet ediyorum'' dedi.

Bilecik Demir Çelik Fabrikası Genel Müdürü Erol Göker de bu yatırımın entegre bir demir çelik fabrikası olduğunu belirterek, tesisin dört aşamada kurulacağını kaydetti.

''Fabrikamız önce 100, ardından 250 bin ton kapasiteye ulaşacak. Daha sonra ise 500 bin ton kapasiteyle çalışacak. Arkasından ve en önemlisi ise sünger demir tesisi kurulacak. Yaklaşık 3 yıl içinde bin kişilik istihdam yaratmayı planlıyoruz. Fabrikamız diğer demir çelik fabrikalarına göre çevreye duyarlı, yeni bir teknolojiyle kuruluyor. Bu nedenle fabrikamızdan hemen hemen hiç duman çıkmayacak. Türkiye'de bu büyüklükte çelik endüksiyon teknolojisiyle yapılmış ilk fabrika olacak.''

Konuşmaların ardından Vali Musa Çolak, butona basarak demir çelik fabrikasının temeli atıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious