Bilecik'te sıcaktan asfalt eridi

Bilecik'te sıcaktan asfalt eridi.18021
  • Giriş : 03.07.2008 / 00:56:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 23:58:36

Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı, çömlekçiliği ile ünlü Kınık Köyü'nde, Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında yapılan yollar, ziftten yürünmez hale geldi. Köylüler, yolda yürürken paçalarını sıvayarak yürümek zorunda kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin en önemli çömlek üretim merkezlerinden birisi olan Kınık Köyü'nün yolu KÖYDES kapsamında 2 defa yapıldı. Yolun ilki standandartlara uygun olmadığı için kısa sürede bozulurken, sözleşme gereği ikinci defa asfaltlandı. Ancak bu asfaltta sıcak karşısında eridi ve asfaltlamada kullanılan ziftler sıcakla birlikte eriyerek yolu yürünmez hale getirdi.

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artması ile eriyen asfalt zifti yolun yüzeyine çıktı. Yol adeta bir zift deryasına dönerken, yolda yürümek ise neredeyse imkansız hale geldi. En büyük sorun ise yolun köyün tam ortasından geçmesi ve köy sakinlerinin yolu kullanmak zorunda kalması. Yolu kullanan köylüler, paçaları zift olmasın diye paçalarını sıvayarak yürürken, yolun standartlara uygun yapılmadığını ve kontrollerinde üstünkörü yapıldığını öne sürdüler.

Yetkilileri uyarmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarını ifade eden Kınıklılar, "Asfaltyol yapacağız dediler, zift yol yaptılar. Şu anda köyün içinde yürüyemez hale geldik. Kınık gibi dünyaya ün yapmış bir köyün yolu böyle mi olmalı? Bilecik'in en çok ziyaret edilen köyü ne yazık ki yolu en bozuk köylerden birisi oldu. Sayın Valimizden bu konuya el atmasını istiyoruz" dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious