Biletix'in sitesi çökmemiş

Biletix'in sitesi çökmemiş.19207
  • Giriş : 24.04.2008 / 18:10:00

Biletix, iddia edildiği gibi sitede herhangi bir çökme durumunun söz konusu olmadığını belirterek, işlemini tamamlayan her müşteriden sonra yeni müşterilere alım hakkı tanındığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biletix'ten yapılan yazılı açıklamada, 27 Nisan 2008 tarihinde yapılacak olan Galatasaray-Fenerbahçe maçına ait biletlerin Galatasaray Spor Kulübünün onayı ile Biletix tarafından satışına izin verilen adette numaralı, kapalı ve açık tribün biletlerinin 21 Nisan 2008 tarihinde, saat 10.00'da Galatasaray taraftarları için, Biletix çağrı merkezi, web sitesi ve Türkiye genelinde bulunan toplam 32 farklı Biletix satış noktasından satışa sunulduğu anımsatıldı.

Biletix sisteminin ''first come-first serve/ilk gel-önce al'' mantığı ile satış yaptığı belirtilen açıklamada, kulüpler ve Valilik tarafından konulan ve Biletix'e bildirilen kurallar gereği, kişi başı bilet alım limitinin 2 olacak şekilde, Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmasında taraftar bilgilerinin yanı sıra nüfus cüzdanı seri numaraları ve kimlik fotokopileri de alınarak her bir biletin satış işleminin gerçekleştirildiği kaydedildi.

Satışın devam ettiği 3,5 saat süresince sistemde herhangi bir teknik yetersizlik ya da problem yaşanmadığı ve binlerce taraftarın bilet aldığı belirtilen açıklamada, ''Basında yer alan ve biletlerin bir saatten az bir sürede tükendiğine dair haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır'' denildi.

Açıklamada, Galatasaray-Fenerbahçe maç biletlerinin saatlere göre bilet satış dağılım yüzdelerinin, saat 10.00 - 10.30 arası yüzde 14, 10.30 - 11.00, 11.00 - 11.30, 11.30 - 12.00 arası yüzde 13, 12.00 - 12.30 arası yüzde 22, 12.30 - 13.00 arası yüzde 15, 13.00 - 13.30 arası yüzde 10 olduğu bildirildi.

-"ÇÖKME SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"-

Özellikle satışın başladığı sabah saatlerinde tüm Biletix gişelerinin önünde aşırı kalabalık ve izdiham nedeniyle bilet satışının zaman zaman imkansız hale geldiği ifade edilen açıklamada, öğle saatlerinde emniyet güçlerinin müdahalesi ve taraftarların sıraya sokulmasıyla satışların daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebildiği kaydedildi.

İnternet üzerinden bilet satışlarında, diğer satış kanallarından bilet almak isteyen kişilere de adil erişim hakkı tanımak için, web sitesinden aynı anda belli sayıda müşterinin siteye girerek alım yapmasına izin verilmek suretiyle sınır getirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İnternet üzerinden kontrollü şekilde yapılan bu satışlar sırasında, aynı anda belirli sayıda müşteri site üzerinden alım yaparken diğer müşterilerin siteye girmesine izin verilmemektedir. Beklemede olan müşteri, ekranında 'Galatasaray-Fenerbahçe Turkcell Süper Lig karşılaşması bilet satışları nedeniyle yoğun bir talep yaşanmaktadır. Bu sebeple işleminize devam etmek için sırada bekletilmektesiniz. Lütfen bu sayfayı kapatmayınız ve beklemeye devam ediniz. İlginize teşekkür ederiz.' uyarısıyla karşılaşmaktadır.

İddia edildiği gibi sitede herhangi bir çökme durumu söz konusu değildir. İşlemini tamamlayan her müşteriden sonra, yeni müşterilere alım hakkı tanınmaktadır."

Tüm dünyada talebi çok yoğun etkinlikler için internet üzerinden bilet satışının bu şekilde yapıldığının altı çizilen açıklamada, aksi halde, internet üzerinden aynı anda binlerce kişinin bilet almasının mümkün olacağı ve bu durumda biletlerin satışa çıktıktan yalnızca 1-2 dakika içinde tükeneceği aktarıldı. Bunun da internet kullanmayan ya da kredi kartı sahibi olmayan taraftarların hiçbirinin bilet alamaması anlamanı geleceği ifade edildi.

-RAKİP TAKIM BİLETLERİ DE SATIŞTA...-

Galatasaray - Fenerbahçe derbisi için ''Rakip Takım'' biletlerinin bu sabah Caddebostan ve Merter Migros'ta bulunan Biletix gişelerinden satışa sunulduğu belirtilirken, yine kişi başı bilet alım limitinin 2 olacak şekilde, taraftar bilgilerinin yanı sıra nüfus cüzdanı seri numaraları ve kimlik fotokopilerinin de alınarak biletlerin satış işleminin gerçekleştirildiği aktarıldı.

Açıklamada, öğle saatlerinde çıkan kargaşa ve olaylar yüzünden Caddebostan'daki stand ve bilgisayar kullanılamaz hale geldiği için biletler henüz bitmemiş olmasına rağmen Caddebostan gişesinden satışa devam edilemediği belirtilirken, sadece Merter Migros gişesinin bilet satışına devam ettiği, son bilet satış işleminin saat 15:14'te olduğu, dolayısıyla bilet satışının 5 saatten daha uzun sürdüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious