Bilgi teknolojileri sınıfı olmayan okul kalmayacak!

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) düzenlenen Bilgi Yönetimi ve Bilgi Teknolojileri Kongresi'ne katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, okullarda geniş bant internet kullanımında yüzde 90 başarı elde edildiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ODTÜ 6. Yönetim ve Mühendislik Günleri çerçevesinde düzenlenen Bilgi Yönetimi ve Bilgi Teknolojileri Kongresi'ne Bakan Binali Yıldırım, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, milletvekilleri, çok sayıda yerli ve yabancı bilim adamı katıldı. Kongrenin açılışında bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bilgi ve iletişim teknolojilerinin başdöndürücü hızla gelişmekte olduğunu ve önümüzdeki çağın bilgi ve iletişim teknolojilerinin her sektörde hakim olacağı bir çağ olacağını söyledi. Yıldırım, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi için belirli şartlar olduğunu ve sektörün serbestleştirilmesinin bunlardan birisi olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri alanında gerçekleştirilmesi gereken düzenlemelerden 18'inden 16'sını Türkiye'nin gerçekleştirdiğini belirten Yıldırım, Türkiye'nin birtakım alanlarda Avrupa ülkelerinin önüne geçtiğini dile getirdi. Yıldırım, ıslak imza yerine elektronik imzaya geçilmesi için gereken yasanın çıktığını ve e-dönüşüm projesi kapsamında e-devlet uygulamasının ihalesinin yapıldığını hatırlattı. 19 alanda gerçekleştirilecek e-devlet uygulamaları ile bürokrasinin getirdiği zaman kaybı ve can sıkıntısından kurtulacağını ifade eden Yıldırım, elektronik haberleşme konusunda çok kapsamlı bir düzenlemenin Mart ayı içerisinde yasalaşmasını beklediğini söyledi.

Yıldırım, Türkiye'de süratle internet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini ve okullarda geniş bant internet kullanımı projesinde yüzde 90 başarı elde ettiklerini ifade etti. Yıldırım, okullarda bilgi teknolojilerinin yaygınlaştırılması konusunda iddialı olduklarını ve bilgi teknolojileri sınıfı olmayan okul kalmayacağını söyledi.

Türkiye'nin bu güne kadar hep kullanıcı durumunda kaldığını söyleyen Yıldırım, Türkiye'nin sadece cep telefonuna ödediği paranın 30 milyar doları aştığını ve araştırma-geliştirme projelerine büyük önem verdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious