'bilgi ve teknoloji şart'

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Bakan Mehdi Eker: "Tarımsal verimliliğin arttırılabilmesi için bilgi ve teknolojinin üreticiyle buluşması şart"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikle, çiftçinin bilgi kaynaklarının arttırılacağını, çoğulcu bir yayım ve danışmanlık sisteminin kurulacağını söyledi. Tarımsal verimliliğin arttırılabilmesi için bilgi ve teknolojinin üreticiyle buluşmasının şart olduğunu belirten Bakan Eker, dünyada tarım ve hayvancılıkla ilgili en son teknolojinin ciftçiye ulaştırılmasını sağlayan tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin de bu bağlamda büyük önem taşdığını ifade etti.

Bakan Mehdi Eker, geçtiğimiz yasama dömenide çıkartılan Tarım Kanunu'nun 9. maddesi gereğince hazırlananTarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik hakkında bilgi vermek üzere bir basın toplantısı düzenledi. Tarımsal verimliliğin arttırılabilmesi için bilgi ve teknolojinin üreticiyle buluşmasının şart olduğunu vurgulayan Bakan Eker, dünyada tarım ve hayvancılıkla ilgili en son teknolojinin ciftçiye ulaştırılmasını sağlayan tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin de bu bağlamda büyük önem taşdığına değindi.

Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmeliğin, bu hizmetlerin özelleştirilmesi ve daha çoğulcu bir yapıya kavuşturulması konusunda yeni bir açılım getirdiğini ifade eden Bakan Eker, yönetmelikle, piyasada serbest çalışan veteriner, zıraat mühendisi, gıda mühendisi ve su ürünleri mühendislerinin de tarımsal yayım çalışmalarında istihtam edileceğini kaydetti.

Mehdi Eker, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetini sunmaya aday kişi ve kuruluşların Bakanlık tarafından bir eğitimden geçirileceğini ve sertifika verilerek bunların yetkilendirileceğini belirtti. Eker, bu kişi ve kuruluşların Bakanlık ile sözleşme imzalayarak göreve başlayabileceklerini kaydetti.

Tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerini bu tür bürolardan alın çiftçinin belli oranda destekleneceğini dile getiren Bakan Mehdi Eker, bunun da yayım çalışmalarının artmasına katkıda bulanacağını bildirdi. Tarımsal yayım hizmetlerinin yetkilendirilmiş kurumlardan satın alınmasıyla Bakanlığının yükünün azalcağını ifade eden Eker, bu uygulamanın 10 bin veteriner, zıraat mühendisi, gıda mühendisi ve su ürünleri mühendisine de istihtam imkanı getireceğini bildirdi. Eker, uygulama ile çiftçinin bilgi kaynaklarının zenginleşeceğini, bakanlığına bağlılığın azalacağını kaydetti.

Yönetmelikle ilgili uyulama esaslarının belirlenmesinden sonar sektör temsilcileriyle birlikte Bakanlık bünyesinde bir 'Teknik Komite'nin kurulacağını açıklayan Bakan Eker, çiftçiye bilgi sunan tüm kişi ve kuruluşların kayıt altına alınacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious