Bilgin: Kredi muslukları yakında açılır

Bilgin: Kredi muslukları yakında açılır.10982
  • Giriş : 09.06.2009 / 10:27:00

İlk dört ayda bankacılık sektörünün net kârı yüzde 30 artışla 7.2 milyar liraya yükseldi. BDDK Başkanı Bilgin, ilk dört aydaki bu yüksek performansın beklentilerin üzerinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılık sektörünün bu yılın ilk dört ayında net kârının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında artarak 7.2 milyar lira olduğunu söyledi. Sektörün geçen yıl Ocak-Nisan döneminde net kârı 5.5 milyar lira olmuştu.

Bankaların ilk dört aylık performanslarını değerlendiren Bilgin, "Türk bankacılığının şu ana kadar gösterdiği performans beklentilerimizin üzerindedir. Bu sadece bizim değil, yurtdışından Türkiye'yi izleyenlerin de beklentilerinin üzerindedir. Yıl sonu kâr beklentimiz, en az geçen sene elde edilen kâr kadar olacağı şeklindedir "dedi.

KREDİ MUSLUKLARI YAKINDA AÇILIR

Bankacılık sisteminin 2008 yılında net kârı, bir önceki yıla göre yüzde 10.3 azalarak 13.3 milyar lira olmuştu. Bu yılın ilk çeyreğinde ise sektörün net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artışla 5.2 milyar lira olarak gerçekleşmişti. Bilgin, özellikle önümüzdeki günlerde, hükümetin de açıkladığı paketler ve geliştirilen yeni enstrümanlara paralel olarak, bankacılık ve reel sektör dayanışmasının daha da artacağına inandıklarını belirtti.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*