Bilgisayar başında atıştırmayın

Bilgisayar başında atıştırmayın .11339
  • Giriş : 30.08.2007 / 14:16:00

Temizliği yapılmayan bilgisayar klavyeleri ve mouse'lar çeşitli mikroorganizmalar barındırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilgisayar başında bir şeyler atıştırırken vücuda alınan bu mikroorganizmalar hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir, hastanenin servislerinde ve tıp fakültesi ile üniversitenin öğrenci bilgisayar laboratuvarlarından toplam 398 klavye ve mouse üzerinde inceleme yaptıklarını bildirdi.Hastane ve hastane dışından aldıkları klavye ve mouse'larda çeşitli mikroorganizmalara rastlandığını ifade eden Özdemir, bunlarda bulunan mikroorganizmaların kapı kolları, musluk başları, ankesörlü telefon gibi genel kullanıma açık eşyalarda da olduğunu söyledi.

Her yerde mikroorganizma bulunduğunu, ancak önemli olanın bunların patojen (hastalık yapıcı) özellik barındırması olduğunu ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

''Genel kullanıma açık eşyalarda, sık temizlenmedikleri için daha fazla mikroorganizma bulunur. Mesela klavye haftada bir silindiğinde temizlenmiş olur ve burada tekrar mikrop birikmeye başlar. Ancak 4 yıl boyunca temizliği yapılmamış ve birçok kişinin eli değmişse bu durumda o eşya bir mikrop kaynağı olur. Evdeki eşyalar temizlenebiliyor ama dışarda ortak kullanılanlar için aynı temizlik söz konusu değil. Bu nedenle dışardan eve gelindiğinde, eller mutlaka yıkanmalıdır.''

''BİLGİSAYAR BAŞINDA ATIŞTIRMAYIN''

Özellikle çocukların bilgisayar başında bir şeyler yeme alışkanlığı bulunduğunu, bunun çok yanlış olduğunu belirten Özdemir, ''Çocuklar bilgisayar başında vakit geçirirken, bir yandan da meyve, cips, bisküvi atıştırıyor. Bu klavyedeki mikroorganizmanın, vücuda alınmasına neden oluyor'' dedi.

Mikroorganizmaların ıslak alanlarda aktarılmaya daha uygun olduğunu bildiren Özdemir, şunları kaydetti:

''Kuru bir yere dokunduğumuz zaman 1 mikroorganizma geçerse, ıslak yerden 10 katı, 100 katı geçiyor. Mesela kişi üzüm yerken ıslanan elleriyle klavyeye dokunuyor, sonra tekrar üzüm yiyor. Böylece klavyedeki mikroorganizmaları daha kolay alıyor. Bu ise diş eti iltihabı, farenjit, karın ağrısı ve ishal gibi hastalıklara neden olabiliyor. Bazı mikroorganizmalar çok az sayıda olsa bile ciddi hastalıklar oluşturabiliyor. Bazısının 200 tanesi, bazısının 2 milyon tanesi hastalığa neden oluyor.''

Özdemir, bilgisayarın klavyesinin, mouse'unun ve kasasının sık dokunulan kısımlarının en az ayda bir kez deterjanlı ya da sabunlu bezle silinmesi gerektiğini, mikroorganizmaların gıdayla geçmemesi için bunları kullandıktan sonra ellerin yıkanmasının önemli olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious