Bilgisayar başında lenslerinizi çıkarın

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Prof. Dr. Ayşe Yağcı, halk arasında yaygın olan bilgisayarın göz bozukluğuna sebep olduğu görüşünün doğru olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sadece bilgisayar karşısında uzun süreli çalışmaların göz kuruluğuna yol açtığını belirten Yağcı, bu konuda lens kullananların uyarılması gerektiğini kaydetti.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağcı, göz kuruluğunun da görme bozukluğuna yol açmadığını, göz kırpma süresinin azalmasından dolayı gözlerin ağrıdığını belirtti.

Çalışırken bilinçli olarak gözlerin belirli aralıklarla kırpılarak gözün kuruluğunun giderilmesi gerektiğini hatırlatan Yağcı, bilgisayar kullanırken gözlerin rahatlığını sağlayacak bazı tedbirlere değindi.

Ayşe Yağcı'ya göre bilgisayar ekranı göz seviyesinden aşağıda tutularak, gözkapağı aralığının az açılması sağlanır böylelikle gözün kuruma aralığı azaltılabilir. Yüz hizasında tutulan bilgisayar ise gözkapağının aralığını daha açık tutacağından gözü daha fazla yoracaktır. Ayrıca bilgisayar başındayken ortamdaki ışığın ne çok parlak ne de çok loş olması gerekir. Özellikle karanlıkta çalışmak göze zarar verir.

Prof. Dr. Ayşe Yağcı, lens kullananlarda göz kuruluğunun kullanmayanlara göre daha fazla olduğunu da belirterek, lenslerin bilgisayar başına geçildiğinde çıkarılması gerektiğini ifade etti. Yağcı ayrıca ekran filtrelerinin çok fazla yararı olmadığını da vurguladı.

Bu arada çocukların göz bozukluklarını televizyonu yakından seyretmeleriyle ilişkilendirmenin de yanlış olduğunu söyleyen Yağcı, aslında çocuğun ekranı göremediği için yakından seyretme ihtiyacı duyduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious