Bilgisayar başındaki saatler sağlığınızdan çalmasın

Bilgisayar başındaki saatler sağlığınızdan çalmasın.11225
  • Giriş : 13.08.2007 / 01:18:00
  • Güncelleme : 13.08.2007 / 00:19:17

Bilgisayar başında iş yapanlar bir süre sonra sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Güler, ''Yüksekliği ayarlı, sırt için desteği olan yumuşak minderli koltuk almalısınız. Sert ve ayarlı olmayan bir koltukta uzun süre oturmak şiddetli bel ve boyun ağrılarına neden olabilir''

El bileği ve dirseğin bilgisayar kullanırken yaptığı küçük ve tekrarlayıcı hareketlerin özellikle el bileği hizasında bozukluklara neden olabileceğini de unutmamak gerekiyor. Bu hastalıkda el bileği içinden geçen sinir ve tendon denilen kasların kemiğe yapıştığı dokular zedelenip sıkışıyor. Bu durumda elde uyuşukluk ve Ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur.

EKRANA FAZLA YAKLAŞMAYIN

Uzun süre ekrana bakanlarda göz çevresi ve başta Ağrı, gözlerde yorgunluk hissi, yanma, batma ve kızarıklık görülebilir. Yakınmalar daha çok günde 4-6 saatten fazla bilgisayar karşısında çalışan, özellikle gözlerinde miyop veya astigmatizm kusurları olan kişilerde sık görülür. Ekranın gözlerden 50-70 santimetre uzakta ve göz hizasından biraz aşağıda bulunmasının yorgunluk yakınmalarının azalmasını sağlayabileceğini ifade eden Güler, ''Gözle ilgili yakınmaların azaltılabilmesi için öncelikle iyi bir göz muayenesi yapılmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında sık ara vermek ve aralarda örneğin pencereden uzak nesnelere bakmak göz sağlığı açısından önemlidir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious