Bilgisayar korsanlarına 72 yıl hapis cezası istemi

Bilgisayar korsanlarına 72 yıl hapis cezası istemi.14307
  • Giriş : 21.06.2008 / 22:35:00

ABD tarafından ''erişim kaçakçılığı'' suçundan uluslararası tutuklama kararıyla aranana zanlı yakanlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD tarafından ''erişim kaçakçılığı'' suçundan uluslararası tutuklama kararıyla aranırken, Antalya'nın Kemer ilçesinde geçen yıl Eylül ayında yakalanan ve tutuklanan Ukraynalı Maksym Yastremskiy ile serbest bırakılan arkadaşı Maxim T. hakkında, Türkiye'deki 12 bankanın şikayetiyle ilgili ''Bilişim sistemine yetkisiz erişim yapılarak, haksız çıkar sağlamak'' suçlamasıyla açılan dava, Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İki zanlı, 24'er yıldan 72'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

ABD tarafından ''erişim kaçakçılığı'' suçundan uluslararası tutuklama kararıyla aranırken, Antalya'nın Kemer ilçesinde geçen yıl eylül ayında yakalanan ve tutuklanan Ukraynalı Maksym Yastremskiy ile serbest bırakılan arkadaşı Maxim T. hakkında, Türkiye'deki 12 bankanın şikayetiyle ilgili ''Bilişim sistemine yetkisiz erişim yapılarak, haksız çıkar sağlamak'' suçlamasıyla açılan dava, Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İki zanlı, 24'er yıldan 72'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Çok sayıda ülkede, 2000'li yılların başından itibaren yüz binlerce kişinin kredi kartı şifrelerini internet üzerinden kırarak elde ettiği ve bilgileri farklı kişilere satarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen Ukraynalı bilgisayar korsanı (hacker) Maksym Yastremskiy (26) ve arkadaşı Maxim T. (24) hakkında, Türkiye'de işlediği suçlara ilişkin Antalya Cumhuriyet Savcılığınca açılan davanın iddianamesi, Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

GİZLİ SERVİS TAKİBİNDEN, ANTALYA'YA UZANAN SÜREÇ

Türkiye'de işlediği suçlar nedeniyle, ABD ve Ukrayna'nın iade talebi beklemeye alınan ve 9 Eylül 2007 tarihinden bu yana Antalya'da tutuklu bulunan Maksiym Yastremskiy ile serbest bırakılan arkadaşı Maxim T. ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Sabri Yılmaz, hazırladığı iddianamede, Ukraynalı bilgisayar korsanının takip süreci ile Türkiye'nin yanı sıra onlarca ülkedeki eylemlerine ilişkin uluslararası tespitlere yer verdi.

Türkiye'ye geleceğinin ABD tarafından, Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarına bildirilmesinin ardından, geçen yıl kaldığı Kemer Çamyuva'daki otelde düzenlenen operasyonla yakalanan Maksym Yastremskiy ve arkadaşında 2 adet diz üstü bilgisayarın ele geçirildiği belirtilen iddianamede, uluslararası tutuklama kararı bulunan zanlının, kendi adına düzenlenen Uluslararası Polis Derneği üyelik kartı rozeti taşıdığı bilgisine de yer aldı.

ABD Gizli Servisinin Ukraynalı bilgisayar korsanı ile ilgili sunduğu delillerin de yer aldığı iddianamede, bilgisayar korsanın başkalarına ait kredi kart bilgilerine yetkisiz erişimle ulaştığı, internet üzerinden dünyanın çeşitli yerlerindeki alıcılara kart bilgilerini satarak çıkar sağladığı belirtiliyor.

İddianamede, bu suçlamalarla ilgili tespitler sırasında, soruşturmayı yürüten gizli servis ajanlarının 2006 yılında bir başka ülkede kaldığı otel odasına gizlice girerek Maksym Yastremskiy'in bilgisayarındaki kayıtları ve elektronik posta mesajlarını elde ettikleri belirtiliyor. Buna göre, zanlının bilgisayar sistemlerine girerek elde ettiği kredi kartı bilgilerini, web sitesi aracılığıyla satarak o dönemde 10 milyon dolar gelir sağladığı bilgisi de ortaya konuyor.

Elde ettiği 10 milyon doları çeşitli ülkelerdeki 13 bankaya transfer ettiği de anlaşılan Ukraynalı bilgisayar korsanının, ABD'li ajanların bilgisayarında yaptıkları tespitlerde 2004 ile 2006 tarihleri arasında da bin 665 olaya karıştığı, kart bilgilerini alan kişiler aracılığıyla, zanlının hesaplarına 1 milyon 309 bin 439 dolar yatırıldığının saptandığı iddianamede belirtiliyor.

BİLGİLERİ 37 ÜLKEDEKİ KİŞİLERE SATMIŞ

Cumhuriyet Savcısı Sabri Yılmaz, ABD gizli servisinin sunduğu deliller çerçevesinde Ukraynalı bilgisayar korsanının yetkisiz erişimle elde ettiği kart bilgilerini 37 ülkedeki suç örgütleri ve çeşitli kişilere sattığı bilgisine iddianamesinde yer verdi.

MAĞDUR TÜRK VATANDAŞLARI VE BANKALAR

Hakkındaki suçlamaları reddeden Ukraynalı zanlının bilgisayarında, savcılığın ve Emniyet Genel Müdürlüğünün tespitleri sonucu, çok sayıda Türk vatandaşlarının elektronik posta adresleri ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirildiği bilgisi de iddianamede yer alıyor.

Savcılık, mail adresleri ve kredi kartı bilgileri zanlının bilgisayarında yer alan Türk mağdurları tespit etmek amacıyla araştırma yürütürken, 12 Türk bankası, onlarca müşterinin, bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğine yönelik şikayetleri savcılığa bildirdi.

5 MİLYON KREDİ KARTI HESABI HARD DİSKİNDE

Cumhuriyet Savcısı Sabri Yılmaz, iddianamede, bilgisayar korsanının ele geçirilen bilgisayarındaki sanal disklere ulaşılmaması için şifreleme yaptığını, kimilerinin şifresi çözülen hard disklerde 5 milyon kredi kartı numarası elde edildiğini, bu kredi kartlarının ilk altı rakamından 3 milyon adedinin ise Türkiye'de faaliyet gösteren bankalara ait olduğunun bildirildiğini kaydetti.

Savcı Yılmaz, Ukraynalı bilgisayar korsanının geçen yıl birlikte yakalandığı, daha sonra serbest bırakılan arkadaşı Maxim T'nin de eylemlere karıştığını öne sürdü.

Cumhuriyet Savcısı Yılmaz, iki zanlının 5 milyon kredi kartına ait bilgileri, henüz tespit edilemeyen şifre kırıcı program ile banka bilgisayarlarına girerek elde ettiklerini iddia etti.

Yılmaz, kredi kartı bilgilerini kendi bilgisayarlarına transfer eden Ukraynalı zanlıların, web sitelerinde satışa çıkardıklarını, bu bilgileri chat programları ya da elektronik postayla göndererek, haksız çıkar sağladıklarının değerlendirildiğini kaydetti.

24'ER YILDAN BAŞLAYAN HAPİS CEZASI TALEBİ

Cumhuriyet Savcısı Sabri Yılmaz, zanlı Maksym Yastremskiy'ın TCK'nın 244/3 maddesinde, ''Bilişim sistemine yetkisiz erişim yapılarak, haksız çıkar sağlamak'' suçlamasıyla 12 ayrı bankanın şikayetiyle ilgili 12 kez yargılanmasını talep etti.

Alt sınırı 2, üst sınırı 6 yıla kadar hapis cezası öngörülen TCK'nın 244/4 maddesindeki suçlama kapsamında, Ukraynalı bilgisayar korsanı Maksym Yastremskiy ve suça karıştığı öne sürülen arkadaşı Maxim T, 24'er yıldan 72'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious