Bilgisayar öğrenmede gerideyiz

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Bilgisayar okur-yazarlığını yüzde 80'e çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bilgisayar gibi iletişim teknolojilerinin etkin bir şekilde kullanmak için bilgisayar okur-yazarlığının artırılması gerektiğini belirterek, "Önümüzdeki en büyük hedef dokuzuncu 7 yıllık kalkınma planında bilgisayar okur-yazarlığını, bilgisayarın erişilebilirliğini yüzde 80 seviyesine çıkarmaktır." dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile geldiği Diyarbakır'da Telekominikasyon Bölge Müdürlüğü'nün yeni binasını hizmete açtı.

Açış töreninde konuşan Bakan Yıldırım, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de iletişim teknolojileri alanında hızlı gelişme sağlandığını söyledi.

Bakan Yıldırım, 3 yıl içerisinde cep telefonu abone sayısının 23 milyondan 48 milyona çıktığına işaret ederek, iletişim teknolojileri alanındaki çalışmalarının hızla devam ettiğini aktardı.

Türkiye'de geniş bant, hızlı internet erişiminde büyük bir ilerleme sağlandığını dile getiren Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 3 yıl önce başlayan ADSL abone sayısının 2 milyonu aştığına dikkat çekerek şöyle devam etti: "Toplam ADSL kullanıcı sayısı 5 kat artmış 12 milyona ulaşmıştır. Halkımızın okur-yazarlık seviyesini artırmak için ciddi çalışmalar yapılmış ve bugün alfabe okur-yazarlığı yüzde 90'ları aşmıştır. Ancak son 10-15 yılında gelişen teknolojilerle birlikte ülkelerin gündeminde bilgisayar okur-yazarlığı gibi yeni bir kavram yerleşmiştir. Bilgisayar arıtk uzanların, bilimadamlarının kullanıdğı bir alet olmaktan çıkmış, bugün sokakta normal vatandaşın günlük olayları ve işlerini yapabileceği bir araç haline gelmiştir. İşte bu aracın etkin olarak kullanılabilmesi için ülkemizde bundan sonra yapılması gereken bilgisayar okur-yazarlığını artırılmasıdır. Önümüzdeki en büyük hedef; dokuzuncu 7 yıllık kalkınma planında bilgisayar okur-yazarlığını, bilgisayarın erişilebilirliğini yüzde 80 seviyesine çıkarmaktır. Bunu yapmakla vatandaş, devlet hizmetlerini devletin kapısından uzakta, evinde, işyerinde hatta sokakta ulaşma imkanını sağlayacağız. Vatandaş işlerini kendi bilgisayarında veya cep telefonunda yapar hale getirecektir."

Halkın da iletişim teknolojilerine ayak uydurması için okullardan başlayarak eğitim verileceğine de değinen Bakan Yıldırım, "40 bin okulumuzda 15 milyon öğrencimizin 13.5 hızlı internet bağlantısına ulaşabiliyor. Amacımız bir yıl içerisinde okul bulunan her yerde hızlı internete bağlanma ve okullarında birer bilgisayar sınıfına sahip olma imkanını sağlamaktır. Bunun için çalışma yürütüyoruz. Bilgi ve iletişim teknolojisinin daha rahat elde edilmesi için hem bilgisayar sınıfı hem internet bağlantısı hem de internet kullanımını bedelsiz sağlıyoruz. Böylece öğrencilerimiz yeni teknolojlerini öğrenip ailelerine öğretecekler. Bizim neslimiz bu teknolojiye ulaşamadı. İşte öğrencilerimiz bunu bize öğretecekler." diye konuştu.

Devletin iletişim teknolojlerini hizmetlerinde kullanmaya başladığını söyleyen Bakan Yıldırım, bazı kurumların artık ıslak imzayı bırakıp, hizmetleri elektronik imzayla kullanır hale geldiğini ifade etti. Bakan Yıldırım, devletin verdiği hizmetlere tek tuşla ulaşılır hale getirmek için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu da Güneydoğu'nun tarım ve sanayi büyük hamleler yaptığının altını çizerek, Diyarbakır'ın hızlı gelişmesinin alt yapısındaki önemli eksikliklerini giderek için Telekominikasyon Bölge Müdürlüğü'nün üzerine önemli görevlerin düştüğünü kaydetti.

Konuşmalarda sonra Ulaştırma Bakanı Yıldırım, İçişleri Bakanı Aksu, Diyarbakır Valisi Efkan Ala ve AK Parti Genel Başkanı Yardımıcısı Necati Çetinkaya kurdeleyi birlikte keserek, Diyarbakır Telekominikasyon Bölge Müdürlüğü'nün yeni binasını hizmete açtı.

Bakan Yıldırım ve Aksu daha sonra Diyarbakır Ticaret Borsası'nda işadamlarıyla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious