Bilgisayar oyunlarına akıllı işaretler geliyor

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Bilgisayar oyunları, çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi için yaş ve içeriklerine göre sınıflandırılacak ve akıllı işaretlerle satılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oyunların yaş ve içeriğine göre sınıflandırılmasında, alkol, tütün ve uyuşturucuya özendirme, kan veya yaralı organların tasviri, çıplaklık, cinsellik, kumar ve şiddet içeren ögelerle küfürlü, argo konuşmalara yer vermesi gibi unsurlar dikkate alınacak.

Sportif amaçlı oyunlar arasında her yaştaki kişiye hitap eden, spor ruhunun, takım ve görev bilincinin gelişmesini sağlayan, kurallara uymanın gerekliliğini öğreten oyunlar yer alıyor. 'FIFA serisi', 'Crazy Taksi', 'Motorbike', 'Need for Speed Underground', 'Championship Manager' bu grupta bulunuyor.

7 yaşından sonra oynanması tavsiye edilen oyunlar strateji içerikli oyunlar olarak sınıflandırılıyor. 'Age of Empires', 'Age of Mitology', 'Simcity', 'Word of Warcraft' ile 'Satranç' bu sınıflandırmada yer alıyor. Şiddet unsurları içeren ve 13 yaş üzerine hitap eden oyunlar arasında 'Counter Strike', 'Delta Force', 'Baterfield 1942' ve 'Quake' bulunuyor.

18 yaşından büyüklere yönelik ise 'GTA 3', 'Soldier of Fortune', 'Max Payne' gibi oyunlar yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious