Bilgisayar programcılığının öncüsü öldü

Bilgisayar programcılığının öncüsü öldü.7877
  • Giriş : 14.03.2008 / 08:03:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 08:23:51

Bilgisayar programcılığının öncülerinden ve insan konuşmasını tanıyabilen ilk bilgisayar programını yazan Joseph Weizenbaum, 85 yaşında kanserden öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

4 kızından biri olan Miriam Weizenbaum, babasının, Berlin yakınlarındaki Groeben'de 6 Mart'ta mide kanserinden öldüğünü söyledi.

Aile arasında küçük bir cenaze töreninden sonra Berlin'deki Yahudi mezarlığına gömülen Weizenbaum için 18 Mart'ta Berlin'de bir tören düzenlenecek.

8 Ocak 1923'da Berlin'de doğan ve ailesiyle birlikte Naziler'den kaçarak 1936'da ABD'ye göçeden Weizenbaum, 1941'de üniversitede matematik öğrenimi görmeye başladı.

1 yıl sonra öğrenimini yarıda keserek ABD Hava Kuvvetleri'ne katılan ve askerliğini meteorolog olarak yapan Weizenbaum, savaştan sonra üniversiteyi tamamladı.

Üniversitedeki çalışma yaşamının ilk yıllarında analog makinalar üzerinde çalışan Weizenbaum, daha sonra üniversitede bir sayısal bilgisayarın tasarımı ve yapılmasına yardımcı oldu.

Weizenbaum, 1955'de General Electric şirketine girdi ve bankacılık işlemlerinde kullanılmak üzere tasarlanan ilk bilgisayar sistemini tasarladı ve yaptı.

Weizenbaum, Massachusetts Institute of Technology'de profesör olarak çalışırken, insan sesini tanıyan ilk program olan ELIZA adlı programı yazdı.

ELIZA, yapay zeka çalışmalarında önemli bir gelişme olarak tarihe geçti.

Daha sonra yapay zeka çalışmalarına karşı bir tutum takınan Weizenbaum, aynı zamanda MIT'de yapılan Vietnam savaşı karşıtı gösterilere de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious