Bilgisayar satışları dibe vurdu

Bilgisayar satışları dibe vurdu.11732
  • Giriş : 15.04.2009 / 17:47:00

Dünyanın en büyük mikro işlemci ve yonga üreticisi Intel, dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarının ilk çeyrekte dip yaptığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birinci çeyrek sonuçlarını dün açıklayan dünyanın en büyük mikro işlemci ve yonga üreticisi Intel, 647 milyon dolar, yani hisse başına 11 sent ile beklentilerin üzerinde kâr etti. Ancak şirket ikinci çeyrek hakkında herhangi bir tahmin sunmadı.
Dünya genelinde kişisel bilgisayar satışlarının ilk çeyrekte dip yaptığını açıklayan Intel, ekonomi ve pazar koşullarında devam eden çalkantının, ikinci çeyrek hakkında herhangi bir beklenti sunulmasına engel olduğunu belirtti.

Mikro işlemci pazarının yüzde 80'ine hakim olan Intel'in en büyük rakibi Advanced Micro Devices şirketi. Intel'in sonuçları genel olarak teknoloji ve bilişim sektörü için gösterge kabul ediliyor.

Reuters anketine katılan analistler Intel'in hisse başına 3 sent kâr edeceğini tahmin ediyorlardı. Şirketin birinci çeyrek net kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 55 geriledi. Intel geçen yıl birinci çeyrekte 1.44 milyar dolar, yani hisse başına 25 sent kâr etmişti.

Bazı analistler, ilk çeyrek kârının Wall Street beklentilerinin üç katından yüksek olmasında vergi oranının ilk çeyrekte şirket beklentisi olan yüzde 27'den yüzde 1'e indirilmesinin etkili olduğunu belirttiler.

Yatırımcılar son günlerde mikro işlemci ve yonga sektöründe kuvvetli yükselişler bekliyorlardı. Sektör göstergelerinden Philadelphia yarı iletken endeksi <.SOXX> Şubat sonundan beri yüzde 30 yükseliş gösterdi.

Ancak sektör yöneticileri, hüküm süren belirsizliğin henüz çok yoğun olduğunu ifade ediyorlar. Yine mikro işlemci alanında faaliyet gösteren Linear Technology şirketinin yöneticileri şu andaki ortamda işleme sonuçlarını tahmin etmenin zor olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*