Bilgisayar yerine uyuşturucu veriyorlar

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Erdoğan, okullarda bilişim sınıfları oluşturduklarını ve internet bağlantısı olmayan okulun kalmadığını belirterek, bu uygulamanın neden geçmişte yapılmadığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, "Sorarım size ah benim sevgili vatandaşlarım, bilgisayar ne zaman icat oldu? Bilişim teknolojileri yeni mi icat oldu? Peki Türkiye bugüne kadar neredeydi? Niye bu adımları atmadı?" dedi. Erdoğan, " Yavrularımızın eline kalemi bilgisayarı veremediler. Bunlar 10 yıldır 20 yıldır yavrularımızın eline verilemediği için boşlukta kalan gençlik, ne yazık ki bakıyorsunuz uyuşturcu müptelası olmuş. Bakıyorsunuz ki döner bıçağı ile dolaşıyor." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan Erzincan'ın kurtuluşunun 89. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen kutlama etkinliğine katıldı. Ahmet Cömert Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kutlama töreninde İstanbul'da yaşayan çok sayıda Erzincanlı yer aldı. Erzincanlı Sanayici ve İşadamları Derneği (ERSİAD) ile Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen etkinliğe Erdoğan'ın yanısıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler, Erzincan Valisi Ali Güngör, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, DYP İstanbul İl Başkanı Faik İçmeli katıldı.

"Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları arasında kürsüye gelen Erdoğan, bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan, eskiden okullarda öğrencilerin 80 kişilik sınıflarda eğitim gördüğünü belirterek, şimdi ise 30 kişilik sınıfların bulunuduğunu kaydetti. Erdoğan, Şırnak'tan Edirne'ye kadar tüm okullarda biişim sınıfları oluşturulduğunu, internet bağlantısı sağlandığını belirtti. Erdğan şunları söyledi: "Bakınız şu anda bizzat Ulaştırma Bakanı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalıştıkları ADSL sistemi var. Yani hızlandırılmış internet ağı. Bütün okullarda bilişim teknoloji sınıfları ile birlikte bunu getiriyoruz. Sorarım size ah benim sevgili vatandaşlarım, bilgisayar ne zaman icat oldu? Bilişim teknolojileri yeni mi icat oldu? Peki Türkiye bugüne kadar neredeydi? Niye bu adımları atmadı?Yeni mi aklınıza geldi. Çünkü bunların derdi yoktu sevdası yoktu. Yavrularımızın eline kalemi bilgisayarı veremediler. Bunlar 10 yıldır 20 yıldır yavrularımızın eline verilemediği için boşlukta kalan gençlik ne yazıkki bakıyorsunuz uyuşturcu müptelası olmuş. Bakıyorsunuz ki döner bıçağı ile dolaşıyor. Farklı şeylerle meşgul. Biz geldik milli eğitim ülkede birinci sıraya çıkardık. Konsolide bütçede payı yüzde 6'dan yüzde 10'a çıktı. Niye? Çünkü cehalet ayaklar altına alınması gerekiyor. Yüzde 80'di okuma yazma oranı. Ama şimdi Türkiye'de okuma yazma oranı yüzde 90'a çıktı. Hedef bunu yüzde 100'e ulaştırmak. Biz öyle bir kültürün öyle bir medeniyetin öyle bir dinin mensubuyuz ki bizim dinimizde ilk emir 'Oku' Okuma yazma bilmeyen bir ferdinin olmaması gereken bir toplumda yüzde 20 okuma yazma bilmeyen insanımızın olması bizim için ne büyük talihsizliktir. İşte bu açığı kapamaya çalışıyoruz."

Başbakan Erdoğan KÖYDES projesi ile köylerin su ve yol ihtiyaçlarının tamamlandığına işaret ederek, "Suyu olmayan yolu olmayan köy kalmayacak. Çünkü su medeniyettir, yol medeniyettir. Suyumuz yoksa, yolumuz yoksa yaşamın bir anlamı var mı? Rahmetli Özal kendi döneminde köylere elektrik götürdü, telefon götürdü. Ama şimdi o gün gelen elektrik yetmiyor. Niye? O zaman her evde televizyon buzdolabı, çamaşır makinesi yoktu. Ama şimdi köylerde bile çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon var. Dolayısıyla elektrik ihtiyaca cevap veremiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde köylerimizdeki elektrik hatlarını yeniliyoruz, güçlü hale getiriyoruz. Oralarda elektrik kesintilerini inşallah son vereceğiz. Şu anda çalışmalarımız tüm gayretlerimizle devam ediyor." ifadelerini kullandı.

-"43 İLE DOĞALGAZ GÖTÜRDÜK"-

Erdoğan'ın gündeminde toplu konut çalışmaları da vardı. Bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, "Erzincan ve 80 vilayetimize şehirlerimiz yeniden kent kimliğine kavuşuyor. Şu anda Türkiye'de 220 bin konut az mı? 120 bin konutu sahiplerine teslim ettik. 100 bin konutu da inşallah bu yıl sonuna kadar sahiplerine teslim edeceğiz. Konut sayısı 250 bine ulaşacak. Konut politikamızda taviz yok. Kira öder gibi taksit ödeyeceksiniz. 10, 15 sene vade ile bu konutları halkımıza sunuyoruz." şeklinde konuştu.

"Her yerde doğalgaz var neden Erzincan'da olmasın." diyen Erdoğan, geçmiş dönemlere tepki göstererek, "Ama bu aşk ister. Sevda işi, Eğer sizin ülkeye bir aşkınız varsa bu olur. Ama yoksa olmaz. Bizden önceki iktidarlar sadece 9 vilayetimizide doğalgaz götürdü. Biz ise doğalgaz götürdüğümüz il sayısını 43'e çıkardık. Bu illerimizden bir tanesi de Erzincan. Tüm yurdumuzda olduğu gibi Erzincan'da da çalışmalarımız sürüyor." dedi.

Erzincan'ın en büyük hayallerinden birinin üniversite olduğunu anımsatan Erdoğan, yıllardır beklenen üniversiteye Erzincan'ın kendi dönemlerinde kavuştuğunu kaydetti. Erdoğan şunları söyledi: "İnanıyorumki bu üniversite şehrin ve ülkenin eğitim seviyesine, sosyal ve ekonomik kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunacaktır. Erzincan'da temeli tam 14 sene önce atılmış ve yarım bırakılmış bir araştıma hastanesi var. 14 yıl önce temeli atılıyor ama öyle kalıyor. Biz bu hastaneye sahip çıktık. Yarım kalan ana binanın ihalesini yaptık. Ana binanın bitişiğindeki binanın da kabasını bitirdik. Böylece önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Erzincan'ın sağlık alanında çok önemli bir eksiği kapanmış olacaktır. 14 yıldır yapılmayan kaderine terk edilen bir iş böyle bir kısa zamanda demekki yapılabiliyor. Neden? Çünkü biz milletimizin kaynaklarının hortumlanmasına asla izin vermedik. Hortumları kestik. Milletimizin kaynalarını yine milletimizi için kullandık. Bu anlayışla hizmet vermeye devam edeceğiz." Erdoğan bu hastanenin Erzincan Üniversetesi Tıp Fakültesi'nin temelini teşkil edeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious