Bilgisayarda talep dizüstüne yöneldi

Bilgisayarda talep dizüstüne yöneldi.11339
  • Giriş : 28.10.2008 / 15:08:00

Bilgisayar markası Exper'in üreticisi Datateknik, Diyarbakır'da tanıtım kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Datateknik Satış ve Pazarlama Koordinatörü Cahide Akkuzu, Dedeman Otel'de düzenlediği basın toplantısında Datateknik Ülker Grubu'nun bilişim yatırımlarının Yıldız Bilişim çatısı altında toplandığını belirterek, Datateknik'in, bilgisayar markası Exper'in üreticisi olduğunu hatırlattı.

Exper'in önemli başarılara imza attığını ve 2006-2007 yıllarında masaüstü bilgisayar satışında ilk sıraya yerleştiğini kaydeden Akkuzu, 2008 yılında 280 bin, 2009 yılında ise 450 bin adet bilgisayar satışını hedeflediklerini söyledi.

Exper'in piyasada önemli bir marka olduğunu, ancak Türkiye'nin her yerinde önemli bir marka olmak istediklerini ifada eden Akkuzu, ''Diyarbakır giderek gelişen bir şehir ve bizim için çok önemli. Markamızla ilgili bir güçlü bir tanıtım yapmayı ve bayi kanalını güçlendirmeyi hedefledik. Ayrıca çeşitli yöntemleri kullanarak güçlü bir tanıtım yapmayı planlıyoruz'' dedi.

Akkuzu, küresel ekonomide bir dalgalanma söz konusu olduğuna da değinerek, hem ürün hem de marka olarak bu dalgalanma döneminden güçlenerek çıkacaklarını düşündüklerini ifade etti.

-''BİLGİSAYAR CEP TELEFONU GİBİ BİREYSEL OLACAK''-

Değişen bazı tutumların giderek piyasa hacmini büyüttüğünü anlatan Akkuzu, kurumsal pazarda bilgisayar değişim pazarının 4 yıldan 3 yıla düştüğünü belirtti.

Evlere giren bilgisayar sayısı ile insanların mobil olma isteğiyle dizüstü bilgisayar satışlarında artış olduğunu kaydeden Akkuzu, şöyle dedi:

''İnsanların her yerde işlerini yapma ve mobil olma isteğiyle dizüstü satışlarında da artış var. 2007 yılında satışların yüzde 60'ı masaüstü, yüzde 40'ı dizüstü idi. 2008 yılında masaüstü satışları yüzde 55'e gerilerken, dizüstü yüzde 45'e çıktı. 2009 yılında ise dizüstü bilgisayar satışlarının, masaüstü bilgisayar satışlarını geçmesini bekliyoruz. Kısa bir süre sonra bilgisayar da cep telefonu gibi bireysel bir ürün haline gelecek. Bu nedenle piyasanın da bu oranda büyüyeceğini tahmin ediyoruz.''

Exper Kanal Satış Direktörü Koray Kurhan ise, Diyarbakırlıların teknolojiyi sevdiğini ve Diyarbakır'a güvendiklerini belirterek, ''İlde 15 adet bayimiz var. Bayilerimiz burada çok iyi satışlar yaptılar. Biz başlattığımız kampanyamızla daha ileri teknoloji ürünlerini daha uygun fiyatla pazara ulaştırmayı öngörüyoruz'' diye konuştu.

Piyasada toplama bilgisayarların da bulunduğunu hatırlatan Kurhan, güçlü servis sistemine dikkat edilmesi gerektiğini ve tüketicinin fiyatın en önemli kriter olmadığını bilmesinde yarar olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*