Bilgisayarınızdan sesler mi geliyor?

  • Giriş : 22.12.2007 / 05:21:00
  • Güncelleme : 22.12.2007 / 00:48:31

Uzun zamandır kasanızdan gelen sesler sizi rahatsızmı ediyor , o zaman doğru habere tıkladınız. Kasadan gelen seslerin 3 sebebi vardır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bunlardan biri optik sürücülerden gelen seslerdir , bu sesler sürücüden sürücüye farklıdır ve sürücünüzden ses geliyorsa tek yapacağınız şey sürücüyü ya kullanmaya devam edersiniz yada değiştirirsiniz eğer sürücüyü açıp motorları yağlamak tozları temizlemek isterseniz sürücüyü bozabilirsiniz.

2. sebep ise harddiskten gelen seslerdir bu sesler hddnizin modeline ve eskimişliğine bağlıdır örneğin seagate disklerin maxtora göre sessiz olması.Ayrıca harddiskiniz yıllar geçtikçe sürtünmeden dolayı her mekanik parçada olduğu gibi yıpranmaya uğrar ve sesler çıkmaya başlar burada da yapacağınız tek şey hddnizi değiştirmektir. Geldik en büyük ses sorununa FANLAR . Fanlar kasamızın temel ses kaynağıdır. En sessiz kasalar su soğutmalı kasalardır fakat pahalı olmalarından dolayı herkes bu soğutmayı seçemez genelde overclock severler bu soğutmayı sever. Hava soğutmalı sistemlerde ise fanar uzun süre çalışmaktan dolayı içleri tozla dolar ve hareketli parçalar arasında yağ kalmaz ve sürtünme bu iki sebepten dolayı artar.

İşte Burada da yapacağınız 3 şey var birincisi fanları yenisyle değiştirmek yeni bir fan alacaksanız üzerinde BALL BEARING yazmasına dikkat edin bu fanlar hem en sessiz fanlardır hem en uzun ömürlü fanlardır ayrıcada en az güç çeken fanlardır.

İkinci yol fanları kaldırmaktır ama bunu tavsiye etmem çünkü ısı elektronik malzemelerin en büyük düşmanıdır.

3. yol ise Fanları temizlemek ve yağlamaktır. Temizlemek için fanların kanatları ve motor kısmı etrafı başta olmak üzere kulak temizleyici pamuklar ve benzeri şeylerle fanın tozunu alın daha sonra ince yağla fanın motorunun etrafını yağlayın bunu bir pamuğu makina yağına bandırıp yapabilirsiniz. Neyse fanları temizleyip yağladıktan sonra kasanızın içinede bir vakum yapınki içindeki tozları alın eğer vakum makineniz yoksa saç kurutma makinesi bilem olabilir evde ne varsa işte bundan sonra fanı yerine monte din ve sesin azaldığını görün ayrıca kasanıza overclock yapmıyorsanız güç kaynağınınki hariç iki fan yeter biri kasanın önüne biride arkasına hava akımını sağlamak için. Yani gereksiz fan kullanmayın son olarak güç kaynağınızın fanını ve işlemcinizin fanını temizlemek sisteminizin ömrünü uzatacaktır ama bunları yaparken çok dikkatli olun eğer hiç işlemci takıp sökmediyseniz bir bilenden yardım alın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious