Bilgisayarlaşma oranında birinciyiz

  • Giriş : 31.03.2007 / 00:00:00

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin 2006 yılında bilgisayarlaşma oranında dünyada birinci olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Elverişsiz hava şartları nedeniyle Çardak Havaalanına inemeyen ve İzmir üzerinden karayolu ile Denizli'ye gelen Bakan Yıldırım, Bağbaşı Beldesi'nde bulunan Katipoğlu Düğün Salonu'nda düzenlenen AK Parti Denizli İl Danışma Meclis toplantısına katıldı. Toplantıda Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, AKP Denizli Milletvekilleri Mehmet Salih Erdoğan, Mehmet Yüksektepe, Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Halil Pekdemir ve AKP Denizli İl Başkanı Şahin Tin de hazır bulundu.

Burada uçağının inememesiyle ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Yıldırım, "Hava şartları Ulaştırma Bakanı filan dinlemez. Kim olursanız olun eğer şartlar müsait değilse inemezsiniz. 80 kilometre yan rüzgâr olduğu için emniyetli davranmayı tercih ettik. En yakın yer olan İzmir'e indik." dedi.

Partisinin Danışma Meclis toplantısında ülke ekonomisi ve bakanlığının çalışmaları hakkında bir konuşma yapan bakan Yıldırım, ekonomimiz iç ve dış saldırılara dalgalanmalara daha dayanıklı hale geldiğini ileri sürdü. Yıldırım, "Demek ki öyle kitap fırlatmalarla kasa fırlatmakla yok olup giden bir Türkiye yok, sarsılan bir Türkiye yok. Etrafımız ateş topu, dünyada istikrarsızlık var. Türkiye ekonomisiyle insanıyla yönetimiyle dimdik ayakta." ifadelerini kullandı.

Hükümetin 15 bin kilometre yol hedefinin olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım, Cumhuriyet tarihinde 2 bin 850 kilometre yol yapıldığını belirterek, "Şu anda bitmiş bölünmüş yol 7 bin 300 kilometre, devam edenlerle birlikte 12 bin kilometredir. İşte fark burada, bölünmüş yollar ülkedeki trafik kazaların azalmasına hayatını kaybeden yuvaların sönmesini engelleyen en büyük medeniyet projesidir. Yollar yapıldıktan sonra bu yollarda ki seyahatlerdeki kaza oranı yüzde 70 azaldı." şeklinde konuştu.

Eskiden yapılan okuma yazma seferberliğinin artık bilgisayar öğrenmeye döndüğünü anlatan Yıldırım, "Eskiden büyükler küçüklere okuma yazma öğretirdi. Şimdi küçükler büyüklere bilgisayar öğretiyor. Türkiye'nin her tarafına Kamu İnternet Erişim Merkezleri açıyoruz. Bu yıl beş bin tane merkez kuruyoruz. Özürlülerde görme engellilerde buralardan yararlanabilecek." dedi.

Türkiye'nin bilgi toplumuna doğru gittiğine dikkat çeken Bakan Yıldırım, "2002 yılında bilgisayar ve internet kullanıcı sayısı kullanıcı sayısı 4.5 milyondu, şu an 18 milyona çıktı. Türkiye 2006 'da bilgisayarlaşma oranında dünyada birinci oldu. Bunun yanında iktidara geldiğimizde 23 milyon cep telefonu abonesi vardı, şimdi 53 milyona çıktı." dedi.

Denizli'nin ileride demiryolu lojistik merkezi kurmayı planladıklarını ifade eden Yıldırım, "Denizli-İzmir yolu biran önce devreye girmesi gerekiyor. Aksi halde ihracatımızda önemli sıkıntılar yaşayabiliriz. Denizli için bu yetmez, Denizli bunu başarırsa 900 milyon ihracattan 3.5 milyar ihracatı bu ülkeye sağlarsa Denizli'ye bir lojistik tesis kuracağız." diye konuştu. Türk insanının hava ulaşımına büyük önem verdiğine de değinen Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü; "4 yılda kanatlandık. Türk insanı uçuyor. Bunun ispatı ise, 2002 yılında 8.5 milyon vatandaşımız uçakla seyahat etmiş. Nüfusumuz 72 milyon. 2006 yılı sonunda ise 29 milyon vatandaşımız seyahat etmiş."

Bakan Yıldırım, buradaki konuşmasının ardından Denizlili işadamları ile yapacağı toplantı için Polisevine geçti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious