Bilim adamı Newton'a göre dünya 2060'ta sona erecek

  • Giriş : 17.06.2007 / 18:04:00
  • Güncelleme : 17.06.2007 / 18:28:41

Newton'un, dünyanın sonunun 2060 yılında geleceği öngörüsünde bulunduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Modern fiziğin ve astronominin babası olarak kabul edilen ünlü bilim adamı Isaac Newton'un, dünyanın sonunun 2060 yılında geleceği öngörüsünde bulunduğu ortaya çıktı.

Kudüs'te bir müzede sergiye çıkarılan Newton'a ait 1704 tarihli bir mektupta ünlü fizikçi, İncil'e dayalı olarak yaptığı çalışmalarda dünyanın 2060'ta sona ereceğini söylüyor.

Bilim dünyasında rasyonalist bir isim olarak bilinen Newton, Hıristiyanlıkta Eski Antlaşma veya Eski Ahit olarak adlandırılan "kutsal" kitabın bir parçası olan Daniel'in Kitabı (Book of Daniel) bölümünde yaptığı araştırmada dünyanın sonu ile ilgili bir tahminde bulunuyor. Mektuba göre Newton, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun Batı Avrupa'da MS 800'de kurulmasından 1,260 yıl sonra dünyanın sona ereceğini belirtiyor.

Kudüs'teki Hebrew Üniversitesi'nde "Newton'ın Sırları" başlıklı sergide gösterilen mektup, ünlü fizikçi tarafından miras bırakılan birçok belgeden sadece biri. Üniversite de bu mektubun 1969'dan bu yana ilk kez halka gösterildiğini açıkladı.

Fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve aynı zamanda simyacı olan İngiliz Newton'un, tarihteki en büyük matematikçi ve bilim adamlarından biri olduğu düşünülüyor. Newton, bilim devrimine ve heliyosentirizm'in gelişmesine yaptığı büyük katkılarla da anılıyor.

20 Mart 1727'de 85 yaşında hayatını kaybeden ünlü bilim adamının, ölmeden önce ağılıklı olarak simya üzerine çalışmalar yapmıştı. Newton'un, ölmeden önce son olarak metallerin altına dönüştürülmesi üzerine çalışıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious