Bilim adamları YÖK'e tepkili!

Bilim adamları YÖK'e tepkili!.15218
  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Yüksek Öğretim Kurumu'nun 367 rakamını dayatma gayretlerine bilim adamlarından tepki geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Adnan Öztürk, rektör atamalarında bin oy alan rektör adayı yerine 100 oy alan rektör adaylarının göreve atandığını dile getirerek, "YÖK, rakama bakıyorsa en az oy alan rektörün atanmasına neden sessiz kalmıştır" dedi.
Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Öztürk, düzenlediği düzenledi?i basın toplantısında , seçim sürecinin Anayasa'da belirtildiği gibi işlediğini ve herkesin Türkiye Cumhuriyetine sahip çıktığını kaydetti. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili birkaç yıldır devam eden bazı söylentilerin bugün daha da sert üsluplarla ortaya konduğuna işaret eden Öztürk, "Meclisin süresinin dolduğu bahane edilerek Cumhurbaşkanının bu meclis tarafından seçilemeyeceği açıklamaları yapılmıştı. Bu açıklamalar tabi ki sonradan yapılan değerlendirmelerde yersiz olduğu, görevi dolmak üzere olan bir Cumhurbaşkanının, elinde olan bazı atamaları süre gözetmeksizin yaptığının anlatılması bu söylemleri bitirmiştir" dedi.

Bundan sonraki süreçte de farklı açıklamalar ortaya atıldığı gibi Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhurbaşkanlığı sürecini engellemek için beyhude çabaları devam ettiğini belirten Öztürk, derneğin Atatürkçü düşünceyi yaymak dururken bu eylemlerin abesle iştigal olduğunu dile getirerek, "Sanki adamların gözleri dönmüş gibi" dedi. Ülkeyi 5 yıl Başbakan, bakan veya milletvekili olarak yöneten birilerinin Cumhurbaşkanı olmasının herhangi bir sakıncası olmadığını ifade eden Öztürk, Başbakanlık makamının emanet edildiği şahıslara Türkiye Cumhuriyetindeki her makamın emanet edilmesi gerektiğini savundu. 'Cumhurbaşkanlığı makamının birilerin tekelinde değildir" diyen Öztürk, "Halkın içinden çıkan biriside Cumhurbaşkanı olabilir. Bunun da daha önceki dönemlerde örnekleri vardır" şeklinde konuştu. 14 Nisan Ankara'da Atatürkçü Düşünce derneği tarafından yapılacak olan mitingi öğretim üyelerinin de katılması noktasındaki baskıları yersiz olduğunu anlatan Öztürk, Türkiye'de profesörlüğe, doçentliğe kadar yükselen kişilerin bu tür baskıları boyun eğeceğine inanmadıklarını dile getirdi. 'Referansı İslam olan Cumhurbaşkanı olamaz' lafı tam bir safsatadır' diyerek kişilerin söylemlere dikkat etmesini isteyen Öztürk, şunları söyledi; "YÖK Başkanı, Rektörler Komitesi adı altında yayınladığı bildiride aslında bir ölçüde siyasete müdahale gayreti vardır. Yalnız bunu eyleme dökmeleri, kargaşa ve karışıklık ortamı oluşturma çabaları yanlıştır. YÖK'ün de böyle bir görevi yoktur. YÖK ve rektörler üniversite yöneticileridir ve siyaset yapamazlar. Kaldı ki Anayasa'da da Rektörler Komitesi bir kurum yoktur. Anayasa'da YÖK vardır."

'Laiklik, Cumhuriyet, Demokrasi, Atatürkçülük kimsenin babasından kendisine miras kalmamıştır' diyerek tepkisini dile getiren Öztürk, "Atatürkçü Düşünce Dernekleri olmalıdır. Atatürk'ün düşüncelerini anlatacak, duyuracak kişiler, dernekler olmalıdır. Ama bu görevini yapmalıdır" diye konuştu.

Prof. Dr. Adnan Öztürk, YÖK'ün Rektörler Komitesi altında yaptığı toplantıda 367 rakamını dayatması karşısında farklı bir düşünce içerisine girdiklerini anlattı. Öztürk, YÖK'ün 367 rakamı dayatmasına atıfta bulunarak, "Bu kadar rakamlara ve kanunlara sadıksınız. Rakamların esas olduğunu düşünüyorsunuz. O zaman daha evvel binin üzerinde oy almış rektörün yerine 10 öğretim üyesinin oyunu almış rektör adayının atanmasında neden tavır değişikliği göstermediniz" diye konuştu. Yaşanan bu olaya örnekler gösteren Öztürk, "Gazi Üniversitesinde Sayın Prof. Dr. Rıza Ayhan'ın binin üzerinde oy almışken, 200 civarında oy alan birisinin rektör atanması olmuştur. Bu durum Erciyes Üniversitesinde de geçerlidir. Ama bazı üniversitelerde özellikle yüksek oy alanların yerine birkaç oy alan rektör adayları rektörlüğe atanmıştır. Burada Cumhurbaşkanlığı makamının etkisi olduğu kadar da YÖK'ün de etkisi vardır. YÖK'ün bu konularda da hassas olması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Üniversite öğretim elemanları ile ilgili Başbakanlığın yaptırdığı çalışmaya göre durumlarının yürekler acısı olduğunu anlatan Adnan Öztürk, şunları anlattı; "Özellikle maddi durumları hiç iyi değildir. Öğretim elemanları ürettiği iş itibarıyla ücreti en düşük alan kesimdir. Biz isterdik ki, YÖK'ün ve toplanan Rektörler Komitesinin öğretim elemanlarının bu manadaki sıkıntılarını dile getiren ve çözüm istenmesi adına ültimatom gibi açıklama yapsınlar. Ama maalesef böyle bir şey olmadı. Farklı konular dile getiriliyor. Öğretim üyelerine olmadık baskılar ortaya çıkıyor. Soruşturma üstüne soruşturmalar açılıyor. Soruşturmalarda öyle farklı sorular soruluyor ki anlamak mümkün değildir. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Yardımcısı Prof. Dr. Osman Ceyhan, rektör seçimleriyle ilgili yapılan adaletsizliğe son verilmesi isteyerek, ya seçimlerin kaldırılması yada yeniden düzenlenmesi gerektiğini savundu. Başbakanın, bakanların Türkiye genelinde gezi yaparken ziyaretlerde bulunduğunu ifade eden Osman Ceyhan, "Acaba neden bizim yöneticilerimiz gelip de üniversitelerde öğrencilerle öğretim üyeleriyle görüşmezler. Neden fildişi kuleden dışarı çıkmıyorlar" dedi. Ceyhan, rektör seçimlerinde en az oy alan kişilerin atanmasının da üniversitelere en büyük ihanet olduğunu dile getirerek, "bu seçimler üniversite huzurunu kaçırıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious