Bilim adamlarımızdan çığır açacak buluş

Bilim adamlarımızdan çığır açacak buluş .17730
  • Giriş : 12.06.2009 / 00:30:00
  • Güncelleme : 11.06.2009 / 23:41:47

Manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek en üstün özellikli malzemeyi ürettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, dünyada nanoteknoloji konusunda önde gelen bilim adamlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Yalçın Elerman başkanlığındaki AÜ Manyetik Malzemeler Araştırma Grubu'nun, manyetik soğutma teknolojisinde ''büyük bir atılım sağlayacak ve bugüne kadar bilinen malzemelerden çok daha üstün özelliklere bir sahip malzemeleri üretmeyi başardığı'' kaydedildi.

Açıklamada, yaklaşık 5 yıldır manyetik soğutma teknolojisi üzerinde çalışan araştırmacıların, Mayıs ayında manyetik soğutma teknolojisinde kullanılabilecek en üstün özellikli malzemeyi ürettikleri ifade edildi. Soğutucu malzeme konusunda bir çok gelişmiş ülkenin araştırma yürüttüğüne dikkat çekilen açıklamada, ''ilk kez Ankara Üniversitesi bilim insanları tarafından geliştirilen soğutucu malzemenin yalnızca Türkiye için değil, dünya için çığır açıcı olacağı'' ifade edildi.

Yeni teknolojiyle ilgili ayrıntılı bilgi, yarın saat 13.30'da AÜ Mühendislik Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü'nde düzenlenecek basın toplantısında verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*