Bilim direksiyonun başına geçmeli

Bilim direksiyonun başına geçmeli.12509
  • Giriş : 17.10.2008 / 17:16:00

Türkiye'nin değişim dönüşüm yaşadığını ve yapısal sorunları bulunduğunu ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu sorunların çözümünün şart olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, popülist yaklaşımların ülkeyi, 70 milyon insanı sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Namık Kemal Üniversitesinin (NKÜ) akademik yılı açılış törenine katılan Çelik, burada yaptığı konuşmada, Sosyal Güvenlik Reformu konusunda yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını hatırlattı.

''Açılışa katılanların akıllarına (NKÜ'nün açılışı ile Sosyal Güvenlik reformu arasında ne ilişki var?) diye bir soru gelebilir'' diyen Bakan Faruk Çelik, ''Sosyal güvenliğin bu açılışla ve her şeyle ilgisi var'' şeklinde konuştu.

Sosyal güvenlik açıklarının 1991 yılında gayri safi hasılanın binde 5'i iken 2007 yılı sonunda yüzde 4'e geldiğini belirten Çelik, ''300 milyardan 25 katrilyona yükselmiş. Peki bu şekilde gitsin mi, gitmesin mi? Devam edebilir? Ama üniversiteye para bulmakta, yatırım yapmakta zorlanacağız'' dedi.

Türkiye'nin açıklarına ayırdığı para ile yatırımlara ayırdığı parayı kıyaslayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çok komik bir tablo ile karşı karşıyayız. Çok komik bir tablo olduğunu biliyoruz. 11-12 katrilyon ancak yatırıma para ayrılıyor. Ama sosyal güvenlik gibi açıklara bu devasa kaynakları aktarmak durumundasınız. Neden? Çünkü popülist, siyasi yaklaşımlar.. Şimdi seçim var. Seçime yönelik bir atraksiyon yaparsanız, seçimi kazanırsınız ama ülke kaybeder, 70 milyon kaybeder. Türkiye, popülist yaklaşımları terk etmeli. Popülist yaklaşımlar Türkiye'ye, 70 milyona çok ciddi faturalar kesmekte'' dedi.

38-40 yaşındaki çalışanların emekli edildiğini, buna emekli edilen vatandaşların çok sevindiğini de bildiren Çelik, ancak bunun sonucunda 2 milyon 135 bin kişinin evde oturmayıp ikinci bir iş bularak kayıt dışı çalışmaya başladığını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, seçime giderken 110 belediyenin kapatıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Türkiye artık böyle bir idari yapılanmayı kaldırmıyor. Aslında daha da kapatılması gerekiyor. Bu kararları almamız gerekiyor. Siyasetten gitme pahasına bu kararı almak zorundayız. Çünkü başka Türkiye yok. Belediye gidiyor diye üzülürsek, Türkiye'nin altından halının kayması çok daha büyük felaketlere yol açar. Bu riski hiç kimse göze alamaz.''

-''ÜNİVERSİTELER, BİLİM DİREKSİYONUNUN BAŞINA GEÇMELİ''-

Türkiye'nin değişim dönüşüm yaşadığını ve yapısal sorunları bulunduğunu ifade eden Çelik, bu sorunların çözümünün şart olduğunu söyledi.

Bakan Çelik ''Bu sorunları kim çözecek. Ben açık söylüyorum. Üniversiteler, bilim direksiyonun başına geçmelidir. Bilim eğer emrederse, gerçekleri ortaya koyarsa ne siyasetçinin ne de başka unsurların onun karşısında yapacak hiç bir şeyi yoktur. Onun için özümüze dönmeliyiz. Herkes asli görevlerini yapmalı. Türkiye'nin risk alan siyasetçiye ihtiyacı var. Kürsüden güç alan değil, kürsüye güç veren bilim adamlarının sayısının artmasına ihtiyaç var. Bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum'' diye konuştu.

-REKTÖR ŞENKÖYLÜ-

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü de üniversitedeki öğrenci sayısının 11 binden 13 bine çıktığını belirtti.

NKÜ'nün, dinamik yapısıyla eğitim ve öğrenimine başladığını vurgulayan Şenköylü, ''Tıp fakültesine atadığımız seçkin profesörler, doçent ve yardımcı doçentlere eğitim ve araştırma hastanemizde poliklinik hizmetlerini 12 klinik dalda başlatmak üzere olduğumuz müjdesini vermek istiyorum'' dedi.

Destekler devam ettiği sürece NKÜ'nün ilerlemeye devam edeceğini ifade eden Şenköylü, şunları kaydetti:

''Üniversitemiz dinamik kadroları ve donanımlı alt yapısı ile sadece bölgesinin değil Avrupa'nın ve hatta dünyanın en prestijli üniversiteleri arasına girmeye aday bir üniversitedir. İlk 10 yıllık gelişme sürecinde Türkiye;deki en gelişmiş 20 üniversite arasına, 20 yılda da dünyanın bilimsel anlamda en ileri 500 üniversitesi arasına girmeyi hedeflemiştir.''

Konuşmanın ardından, Rektör Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e plaket verdi.

Bakan Çelik, daha sonra Tekirdağ Valiliğini ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*