Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplanıyor

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplanıyor.12648
  • Giriş : 18.11.2007 / 09:46:00

BTYK'nın toplantısı, Erdoğan'ın başkanlığında, 20 Kasım'da TÜBİTAK'ta yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunun (BTYK) 20 Kasımda yapılacak 16. toplantısında, bilim ve teknoloji, insan kaynağı ve kamu kaynaklarından bilim teknoloji ve yenilik projelerinin desteklenmesi süreci ile ilgili yeni karar taslakları onaya sunulacak.

BTYK'nın 16. toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, 20 Kasım 2007 Salı günü saat 14.30'da TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde yapılacak.

Toplantı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması ile başlayacak. Önceki toplantılarda alınan kararlara ilişkin gelişmelerin değerlendirileceği 16. BTYK toplantısında, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanındaki geleceğine yönelik atılacak adımlar için öngörülen karar taslakları da onaya sunulacak. Toplantıda, onaya sunulacak karar taslakları, Bilim ve Teknoloji İnsan Kaynağı ve Kamu Kaynaklarından Bilim Teknoloji ve Yenilik Projelerinin Desteklenmesi Süreci ile ilgili olacak.

TÜBİTAK bünyesinde kurulan Ulusal Kamu Araştırmaları Programı ile ilgili gelişmelerin de ele alınacağı toplantıda, BTYK'nın 11. toplantısında karar verilen yeterli ve gerekli kaynak ayırmak suretiyle, savunma alanında belirlenen hedefler doğrultusunda Ar-Ge projelerinin oluşturulması konusundaki gelişmeler değerlendirilecek.

BTYK'nın 12. toplantısında ele alınan deprem Araştırmaları Koordinasyonu kapsamında yapılan görüşmeler, toplantılar ve başlatılan projeler hakkında bilgilerin anlatılacağı toplantıda, ayrıca AB 7. Çerçeve Programı'na, Türkiye'nin Asosye Üye statüsünde katılımını resmileştiren ve 1 Haziranda Brüksel'de imzalanan Mutabakat Zaptı kapsamındaki son gelişmeler de görüşülecek.

Toplantıda, Ulusal Bilim ve Teknoloji Sistemi Performans Göstergeleri, Ulusal Uzay Araştırmaları Programı, Ulusal Bilim ve Teknoloji Politikaları Uygulama Planı, 2006-2008 Kamu Ar-Ge Ödeneği, Küresel Isınma-İklim Değişikliği-Alınacak Tedbirler ve Adaptasyon Alanındaki Çalışmalar ile Ulusal Nükleer Teknoloji Geliştirme Programı konularındaki gelişmeler de değerlendirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious