Bilinçli anne bilinçli toplum

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Sakarya'da 111 ilköğretim okulu ana sınıfında okuyan 15 bin ana okulu öğrenci velisi 'Sağlıklı Çocuklar Projesi Veli Eğitim Semineri' kapsamında bilinçlendirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okul öncesi öğrenci velileri, uzman kişiler tarafından çocukların bedensel ve psikolojik olarak daha sağlıklı bireyler olması konusunda bilgilendirildi. Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından projesi hazırlanan ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirelen projeyle okul öncesi öğrenci velileri çok yönlü olarak eğitim seminerine tabi tutuldu. Bir ay süren proje kapsamında alanında uzman hekimlerce öğrenci velilerine hijyen ve temizlik, beslenme, ağız ve diş sağlığı, bağışıklık sistemi, çocuk psikolojisi, aile içi iletişim konularında bilgi verildi.

Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Remzi Çinemre, projeye katılan uzmanların gönüllü olarak eğitim seminerleri verdiğini ve ücret talep etmediklerini belirterek, velilerin seminerden verimli bir şekilde faydalanabilmeleri için dikkat çekici bir yöntem benimsendiğini dile getirdi. Çinemre şunları kaydetti: "Bu semineri çok önemsedik. Çünkü okul öncesi öğrenci velisinin eğitimi çok önemli bir konu. Çünkü çocuk uzun sürecek bir eğitim maratonuna hazırlanıyor ve bunda velisinin tutum ve davranışları çok önemli. Seminer uygulamalı olarak ve interaktif bir metodla cazip hale getirildi. Velilerin dinleyebilme süre aralıkları göz önünde bulundurularak molalarla ortamın rahatlanması sağlandı. Soru cevap yöntemi de benimsenerek ayrıca yaşanan sıkıntıların da bir envanteri çıkartıldı."

Sakarya Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı da okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu vurguladı. Bu konuda velilere de çocuklarının gelecekteki eğitim hayatı, beden ve ruh sağlığı için büyük görevler düştüğünü dile getiren Yazıcı, bu projeyle okul öncesi öğrenci velilerinin bilinçlendirilmesinin sağlandığını ifade etti. Yazıcı, "Veli eğitimi en az öğrenci eğitim kadar önemli. Seminerdeki işlenen hijyen, beslenme, aile içi eğitim gibi konular velileri de yakından ilgilendiriyor. Semine katılan veliler bu bilgilerin çocukları için ne kadar önemli olduğunu göreceklerdir." diye konuştu.

Bu arada düzenlenen bir programla seminerde gönüllü olarak görev alan doktorlara plaket taktim edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious