Bilinçsiz diyet kanser nedeni

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Cleveland Klinik Enstitüsü'nden Prof. Dr. Feza Remzi, bilinçsiz yapılan diyetin, kalınbağırsak kanserine neden olduğunu ve ölüme yol açabileceğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, Türk Kolon ve Rektum Cerrahi Derneği, Türk Ostomi Derneği ile Cleveland Klinik'in desteğiyle düzenlediği 3'üncü Çukurova Koloproktoloji ve Stomaterapi Sempozyumu'na katılan genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Feza Remzi, kalınbağırsak kanserinin akciğer kanserinden sonra en fazla ölümle sonuçlanan kanser türü olduğunu belirtti.
Yaz mevsimi öncesi diyete girenleri bilinçli davranmaları için uyaran Remzi, şunları söyledi:
"Başta bilinçsiz diyet olmak üzere, sürekli et tüketimi, sebze ve lifli gıdaların az tüketilmesi, kalınbağırsak kanserinin başlıca nedenleri. Ölümle sonuçlanma riski bulunan kalınbağırsak kanserine yakalanmak istemeyenler, aşırıya kaçmadan, diyetisyenlerin kontrolünde dengeli diyet yapmalılar."

En sinsi hastalık
Kalınbağırsak kanserinin vücutta sinsice ilerleyen en tehlikeli kanser türü olduğunu ve kişinin rahatsızlığını hastalığın son aşamasında fark ettiğini belirten Remzi, 40'lı yaşların üzerindeki herkesin kalınbağırsak kanseri için izlenim testi yaptırmasını önerdi.
Kabızlık, ishal, makatta kanama, tuvalete çıkmadaki değişiklik, aşırı kilo kaybı gibi belirtilerle uzmanlara başvuran hastalarda öncelikle ailede bağırsak kanseri olup olmadığına bakıldığını kaydeden Remzi, şöyle dedi:
"Belirtiler son aşamada kendini gösteriyor. Uzmanlar daha önce ailesinde bu tür kanserin olup olmadığına bakar. Fakat bu, ailesinde olmayanın başına gelmeyecek anlamına gelmez. Hastaların yüzde 70'inde ailesinde olmadığı halde görülen bir kanser türü."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious