Bilinçsizlik yüzünden çocuklar sakat doğuyor

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Kastamonu'da yapılan araştırmada sakatların yüzde 62'si doğuştan olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kastamonu'da sakat kişi sayısı ciddi rakamlarla ifade ediliyor. Kırsal kesimde yapılan doğumlardaki sakat oranının fazla olmasının nedeninin anne adaylarının hamilelik süresince hiç doktora gitmemesi ve eğitimsizliğin yattığı tespit edildi. Genel nüfusu 400 bin olan Kastamonu'da 45 bin sakat bulunduğunun doğru olduğunu belirten Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu sakat sayısının Kastamonu nüfusuna göre çok yüksek olduğuna işaret etti. Sakat kişi sayısının her geçen yıl artmasından endişe duyduklarını ve bu durumun önüne geçmek için mutlaka çalışma yapılmasının gerektiğinin altını çizdi. Başkan Yolasığmazoğlu şöyle konuştu: "Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi olarak üye sayımız beş bin. Devletin resmi rakamlarla Kastamonu'daki sakat sayısı ise 45 bin kişi. Kastamonu'da en fazla sakat olan kesim köy kesimi. Bunun en önemli nedeni köylerdeki anne baba adaylarının eğitimsiz oluşu. Anne hamilelik döneminde hiç doktora gitmiyor. Diğer bir önemli etken ise anne ve babanın örf ve adetlerde hamile kadın doktora gider mi anlayışı. Aile büyükleri anneye doktora giderek kontrolün ayıp olduğu yönünde baskı yapıyor olmasından kaynaklanıyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan Kastamonu'da tedavi edilmeyi bekleyen sakat kişilerin çoğunluğununun yaş ortalamalarının genç ve çalışabilecek yaştaki nüfusta olduğu gözleniyor. Sakat kişilerin yüzde 58'i 16- 30 yaş, yüzde 33'ü 31 ve üzeri yüzde 9'u ise 0 ile 15 yaş arasında bulunuyor. Yine 45 bin sakatın yüzde 60'ını ortabetik özürlüler oluşturuyor. Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu sakatların evlerinde çıkamaz durumda olduğunu toplumunda bu insanları dışladığını belirtti. Başkan Yolasığmazoğlu şöyle devam etti: "İlimizde bulunan bunca sakat arkadaşımız evinden dışarı çıkamıyor. Yasalarda var olmasına rağmen sakatların gidebileceği yollar ve merdivenler yapılmıyor. Bu nedenle sakatlarımız valiliğe, Belediyeye,yada bankaya gidemiyor. Yeni yeni iş yerleri açılıyor. Buralarda bir sürü sosyal etkinlik alanları var. Sinemaya gitmek yada bir başka sporu yapmak için merdiven kullanmak zorundalar. Sakatlar için düzenlenen bir şey yok."

Sakatlar Derneği Kastamonu Şubesi tekerlekli sandalye dağıtımı devam ediyor. Hedeflerinin 500 sakat sandalye olduğunu belirten Dernek Başkanı Yolasığımazoğlu "Şu ana kadar 124 sandalye dağıtımı yaptık. Hedef yıl sonuna kadar 500 sandalye. Önümüzdeki hafta içinde 50 sandalye daha gelecek. Bu sandalyeler sayesinde bir çok sakat arkadaşımız hayata biraz daha sarılabilecek" ifadelerine yer verdi. Sakatlar Derneklerinin adını kullanarak okullarda dağıtılan yardım zarflarının kendileriyle alakasının olmadığını belirten Başkan Yolasığmazoğlu bu duruma tepki göstererek, "Okullarda bizim ismimiz kullanılarak yardım zarfları dağıtılıyor. Bu zarfların bizimle alakası yok. Biz kendi alın terimizle para kazanmak için iş yerleri açıyoruz. Bu dağıtılan zarflar bazı şebekelerin işi. Biz dilenci konumunda değiliz. Hiçbir şekilde bunlara itibar edilmemeli. Sakatlar da bu toplumun bir parçasıdır. Bunu herkesin kabul etmesi lazım. Bizlere üçüncü sınıf insan muamelesi yapılmasın. Biz kimseden yardım beklemiyoruz" diyerek isimlerinin kullanılarak yardım toplanmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious