Bilinmeyen numralar için yeni hat

  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Bilinmeyen numaraların sorgulanmasında yeni bir dönem başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Telekomünikasyon A.Ş ve GSM operatörleri, 31 Mart 2007 tarihinden itibaren rehber hizmetlerini yeni numaralarından vermeye başlayacak.

Telekomünikasyon Kurumu Lisans ve Sözleşmeler Dairesi Başkanı Müminhan Bilgin'den alınan bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ve rehber hizmetlerini yeniden düzenleyen yönetmelik çerçevesinde, Kurum, bu alanda faaliyet gösteren firmalara yeni rehber numaraları tahsis etti.

Bu çerçevede, yeni dönemde bilinmeyen numara hizmetleri ''118XY'' yapısında 5 haneli telefon numaralarından verilecek.

Ayrıca sabit, mobil ve diğer telefon numaralarının yanı sıra işletmeciler abonelerine uçak, sinema, tiyatro biletleri, rezervasyon işlemleri gibi pekçok katma değer hizmeti verebilecek. Adres, e-posta, faks, cinsiyet, meslek gibi bilgiler ise abonenin onayı alınmak koşuluyla sunulabilecek.

-OPERATÖRLERİN YENİ NUMARALARI-

Yeni düzenlemeye göre, Türk Telekom'un bilinmeyen numaralar hizmetini verdiği ''118'' servisi 31 Marttan itibaren ''11811'' numarasıyla abonelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak. GSM işletmecilerinden Turkcell ''11832'', Telsim Vodafone ''11842'', Avea ise ''11855'' numaralarından rehber hizmetleri sunacak. GSM operatörleri, yeni servis numaralarını Mart ayı faturalarında abonelerine duyurmaya başladı.

Türk Telekomun kullandığı 118 kısa numarası ile GSM işletmecilerinin ilgili kısa numaraları 6 ay sonra kapatılacak.

-SEKTÖR REKABETE AÇILIYOR-

Rehberlik hizmetlerinin Avrupa standartlarına ulaştırılmasını hedef alan yeni düzenleme, rehberlik hizmetlerinin verilmesinde de sektörde rekabet dönemini başlatacak.

Böylece rehberlik hizmeti vermek isteyen firmalar, Telekomünikasyon Kurumundan lisans alarak sabit ya da mobil telefon numaraları ile katma değer hizmetleri verebilecek.

Rehberlik hizmetleri kapsamında, rehber veri tabanlarından elde edilen bilgiler ile eklenmesi mümkün olan faks, elektronik posta ve meslek gibi diğer bilgiler, bu hizmete yönelik tahsis edilen kısa numaralardan telefonla sorgulama yolu zorunlu olmak üzere elektronik, internet, kısa mesaj, basım veya diğer mümkün sorgulama yollarından bir ya da birkaçı ile kullanıcılara ulaştırılacak.

Türk Telekom ve GSM operatörlerinin dışında 4 firma daha rehberlik hizmetleri vermek amacıyla Telekomünikasyon Kurumuna lisans başvurusunda bulundu. Sektörde faaliyet gösterecek firmaların lisans için yaklaşık 100 bin YTL ödemesi gerekiyor.

-EROTİK HATLAR REHBERDEN ÇIKIYOR-

Öte yandan, Telekomünikasyon Kurumu, erotik hatların numaralarını rehber hizmetleri kapsamından çıkardı. Kurum, bu hatlara ait bilgilerin verilmesine ilişkin yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Telekomünikasyon Kuruluna sunulan taslağa göre, erotik hatlar ''901'' ile başlayan numaralardan verilecek. Erotik hatlara ait rehberlik hizmetleri için ayrı bir lisans alınması gerekecek ve bu lisans için işletmeler 3 bin YTL lisans ücreti ödeyecek.

Erotik hatlara ait rehberlik hizmeti için lisans almayanların, bu hizmetleri vermeleri halinde diğer hizmetler için aldığı lisansı iptal edilecek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious