Bilirkişi'nin Vakit yazarı kararı

Bilirkişi'nin Vakit yazarı kararı.19958
  • Giriş : 08.03.2008 / 23:01:00

Bilirkişi, 312 generalin açtığı davada yargılanan Asım Yenihaber’in, eski RTÜK üyesi Mehmet Doğan’ın müstear ismi olduğuna hükmetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vakit gazetesinde “Asım Yenihaber” müstear ismiyle yayımlanan “Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke” ve “İrtica ile mücadele sezonu açıldı” başlıklı yazıların yazarının eski RTÜK üyesi Mehmet Doğan olduğu belirlendi.

İki yazı nedeniyle, 312 general ile eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur’un, Doğan ve gazete sahibi Nuri Aykon aleyhine açtığı davada, müstear ismi kullanan kişinin Doğan olup olmadığına ilişkin bilirkişi incelemesi tamamlandı. Bilirkişi heyeti, Asım Yenihaber’in Mehmet Doğan olduğuna hükmetti.

312 general Vakit’te yayımlanan, “Onbaşı bile olamayacakların general olduğu ülke”, Eruygur da, “İrtica ile mücadele sezonu açıldı” başlıklı yazı nedeniyle Aykon ve Doğan aleyhine tazminat davaları açtı. 312 general, ortak dilekçeyle Aykon ve Doğan’dan toplam 624 bin YTL, Eruygur da 10 bin YTL tazminat istedi. Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi, ilk yargılama sonucunda Aykon ve Doğan’ı 312 generale 2’şer bin YTL olmak üzere toplam 624 bin YTL, Eruygur’a 4 bin YTL manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, her iki kararı da eksik inceleme gerekçesiyle bozdu. İki bozma kararında da dava konusu yazıların, duruşmalarda “Asım Yenihaber” olmadığını iddia eden Doğan’ın savunmasında yer aldığı gibi, kendi IP numarasını tespit edebilecek başka biri tarafından gönderilip gönderilemeyeceği konusunun kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşturulması istendi.

Yerel mahkemede yeniden görülmeye başlanan iki ayrı davanın dosyası, bir elektronik mühendisi, bir bilgisayar mühendisi ve bir hukukçudan oluşan üç kişilik bilirkişi heyetine teslim edildi. Bilirkişi heyeti her iki davaya ilişkin raporları tamamlayarak mahkemeye sundu. Her iki raporun sonuç bölümünde, “Mevhum Asım Yenihaber’in Mehmet Doğan olduğu kanaatine varılmıştır” denildi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious