Bilis tayfununda bilanço yükseliyor

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Çin'in güneydoğusunu vuran 'Bilis' tayfununda ölenlerin sayısının en az 188'i bulduğu ve yüzlerce kişinin kaybolduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tayfundan en çok etkilenen güneydoğudaki Fucien eyaletinde 43, orta kesimdeki Hunan eyaletinde 92 ve Hong Kong'a komşu güneydeki Guangdong eyaletinde 44 kişi öldü. Guangşi eyaletinde ise 9 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, Hunan eyaletinde en az 100 kişinin halen kayıp olduğunu ve ölü sayısının daha da artmasından korkulduğunu söyledi.

Çin Devlet Sel ve Kurakla Mücadele Yönetim Ofisi tarafından verilen bilgilere göre, acil yardım ve kurtarma ekipleri kazazedelere çadır, battaniye hazır makarnalar dağıtmaya devam ediyor. Huan'ın merkezi Çanşa şehrindeki tren istasyonunda ise Pekin - Guancov hattının hasar görmesinden dolayı da en az 5 bin yolcunun bekletildiği bildirildi. Yolcular istasyonda beklerken, hasar gören kuzey-güney demiryolu hattının onarımı için 10 bin kişinin bölgeye sevk edildiği belirtildi. Hayatı felce uğratan tayfundan dolayı hasar gören demir yolunun açılmasının ve seferlerin yeniden yapılabilmesinin bir kaç gün daha alacağı kaydedildi.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua ise Cianşi ve Cıcian eyaletlerinde de ölümler olduğunu belirterek bu konuda detay vermedi. Bilis tayfunu Çin'e gelmeden önce Filipinler ve Tayvan'da etkili olmuştu. Tayfundan dolayı Filipinler'de 28 kişi hayatını kaybetmişti.

Her yaz tayfunların oluştuğu Çin'de yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. Çin'de geçen haziran ayında oluşan seller, heyelanlar ve diğer tabii felaketlerde en az 349 kişi hayatını kaybetmiş, 99 kişi de kaybolmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious