Bilişim işvereni korsan yazılımdan şikayetçi

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Bilgi ve İletişim Teknolojileri İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Altay Elbek, Türkiye'deki bilgisayar yazılımlarının yüzde 70'inin korsan olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Elbek, yaptığı açıklamada, Türkiye'de korsan yazılım konusunun daima gündemde olduğunu, ancak sorunun bir türlü giderilemediğini ifade etti.

Türkiye'de, insanların bilgisayar yazılımına para vermeye alışmadıklarını ifade eden Elbek, ''Maalesef bilgisayar yazılımlarının her zaman bilgisayarla birlikte satın alındığı düşünülüyor ama gerçek böyle değil. Bilgisayar yazılımları, ayrı bir emek sonucu üretiliyor. Bu nedenle korsan kullanım, emek hırsızlığı. Başkalarının emeği çalınıyor'' diye konuştu.

Korsan yazılımın önüne geçmenin kolay olduğunu söyleyen Elbek, korsan yazılımların hemen her yerde satıldığını, ancak bunun, her şeyden önce bir ''kültür'' sorunu olduğunu kaydetti.

''Meselenin derinine inildiğinde, korsan yazılım konusunda firmaların da sorumluluğunun bulunduğunun görüleceğini'' söyleyen Elbek, ''Zamanında, firmalar, kendi ürünlerinin kullanılması için korsan yazılımı pompaladılar'' diye konuştu.

-''ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İLE GERÇEK HAYAT ÖRTÜŞMÜYOR''-

Elbek, bilişim sektöründeki şirketlerin bir diğer sorununun ise sektörde işe başlayan yeni üniversite mezunları ile ilgili olduğunu ifade etti. Üniversitelerde verilen eğitim ile sektörün ''gerçek hayatının'' örtüşmediğini kaydeden Elbek, bu sebeple yeni mezun olarak sektörde işe giren kişileri, şirketlerin bir kez daha eğitim sürecinden geçirdiklerini ifade etti.

Üniversitelerdeki eğitimin, sektörün işleyişiyle daha fazla örtüşmesinin sağlanmasını istediklerini anlatan Elbek, bu çerçevede, bazı üniversitelerle görüştüklerini belirtti.

-''YANLIŞ BİR OLGUYA ARTIK SON VERİLSİN''-

Türkiye'deki ''yanlış bir olguya da artık son verilmesini'' isteyen Elbek, ''Ne zaman tasarruf tedbiri lafı çıksa, önce bilişim yatırımları durduruluyor. Oysa en son o yatırımların durdurulması gerekir. Zira bu projeler uzun vadede her zaman para ve zaman tasarrufu demektir'' diye konuştu.

BİTİŞ'in yaklaşık 2 yıl önce kurulduğunu anımsatan Elbek, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin çoğunun küçük olduğunu ve bu şirketlere hukuki konularda yardımcı olmaya çalıştıklarını anlattı.

Elbek, Türkiye'deki bilişim sektörünün diğer sektörlere göre küçük görünebileceğini, ancak sağladıkları katma değerler ile diğer sektörlerdeki faaliyetleri farklı boyutlara çekebilme potansiyellerinin bulunduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious