Bilişim sektöründe TL kullanılsın önerisi

Bilişim sektöründe TL kullanılsın önerisi.11444
  • Giriş : 22.06.2009 / 15:53:00

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, bilişim sektöründeki satışlarda ABD doları yerine Türk Lirası kullanılmasını önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, bilişim sektöründeki satışlarda ABD dolarının kullanılmasının, fiyatların sürekli değişmesinin yanında, muhasebe işlemlerinde önemli sorunlara neden olduğunu belirterek, TL ile satış önerisinde bulundu.

Baş, yazılı açıklamasında, başta bilgisayar olmak üzere bilişim sektöründeki tüm ürünlerin alım ve satımlarının ABD doları ile gerçekleşmesi nedeniyle, ilgili her kesimin sıkıntı yaşadığını belirtti.

ATO Bilişim Teknolojileri İhtisas Komisyonunun, ATO üyelerinden gelen talepler sonucunda, ''bilgisayar sektöründeki satışlarda dolardan vazgeçilerek, Türk Lirası kullanılmasının'' önerilmesi için görüş birliğine vardığını kaydeden Baş, şöyle devam etti:

''Değişik dönemlerde yaşanan ekonomik kriz ortamlarında ilk uyarı, gerek iş dünyası, gerekse vatandaşların dövizle borçlanmaması yönünde olmakta. Çünkü döviz şeklindeki borcun veya alacağın miktarı, kur değişimiyle her an artıp azalabilmekte.

Yaşanmış bunca olumsuz deneyime karşın, özellikle bilişim sektörünün lokomotifi konumundaki bilgisayar satışlarında halen ABD doları kullanılmakta, gerekçe olarak da, bilgisayar ürünlerinin ithal olması gösterilmekte. Bilişim sektöründeki bu yaklaşıma rağmen, cep telefonları, LCD televizyonlar, hatta otomobiller ithal edilerek TL ile satılabilmekte.''

Bilgisayar satışında ABD dolarının kullanılmasının, fiyatların sürekli değişmesinin yanında, muhasebe işlemlerinde önemli sorunlara neden olduğunu vurgulayan Baş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Çünkü, ürün fatura edilip TL'ye dönüldüğü durumda cari hesap halen yabancı para birimi cinsinden devam edebilmekte. Bunun yanında muhasebeleştirme sırasında kur farkı sorunu da yaşanmakta. Bu olumsuzluklara firmaların farklı kur uygulaması da eklendiğinde olay daha da karmaşık hale gelmekte. Bu yöndeki beklenti dikkate alınarak, 1 Ekim tarihine kadar gerekli düzenlemelerin tamamlanması ve bilgisayar ürünlerinin satışında ABD doları yerine TL kullanılmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde 1 Ekim tarihinden itibaren dövize endeksli satış yapan iş yerlerinden alışveriş yapılmaması konusunda kampanya başlatacağız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*