Bilişim sektöründe yedek parça sıkıntısı!

Bilişim sektöründe yedek parça sıkıntısı!.12187
  • Giriş : 26.01.2009 / 14:47:00

Bilişim Sanayicileri Derneği bilişim sistemlerinin 31 Aralık 2008 itibariyle yürürlüğe giren yeni yedek parça ithalat rejiminden dolayı ciddi bir yedek parça sıkıntısıyla karşı karşıya geldiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜBİSAD'ın, 31 Aralık 2008 tarihinde duyurularak yürürlüğe konulan yeni düzenlemelere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda hızlı bir bilgisayarlaşma süreci yaşadığı ve bilgisayarların günlük hayatın her alanında yoğun olarak kullanılmaya başlandığı, kısa süre önce açılan T.C. e-Devlet Kapısı ile de tüm kamu hizmetlerinin elektronik olarak 7 gün/24 saat verilebileceği bir Türkiye hedefinin ''bizzat'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Artık kesintilerine tahammül edemeyeceğimiz kadar hayatımıza nüfuz eden bilişim sistemleri 31 Aralık 2008 itibariyle yürürlüğe giren yeni yedek parça ithalat rejimiyle ciddi bir yedek parça sıkıntısı ile karşı karşıya gelmiştir. AB ile imzaladığımız Gümrük Birliği mevzuatına da aykırı olan bu düzenlemeyle bir günde tamamlanan yedek parça ithalat işlemleri 20 günde tamamlanamaz hale gelmiştir. Yedek parça stokları tükenmek üzere olduğundan çok kısa bir zaman sonra sektörümüz zorunlu olduğu garanti hizmetlerini bile veremeyecek noktaya gelecektir.''

Yedek parça ithali için getirilen prosedüre de yer verilen açıklamada, ''bilgisayar ve diğer elektronik cihazların içerisinde kullanılan, hiçbir zaman son kullanıcının göremeyeceği parçalar için kullanım kitapçığı hazırlanması, garanti belgesi alınması, 2004/108 Elektromanyetik Uyumluluk kapsamına girmeyen yedek parçalar için TSE'den onay alınması uygulamalarını anlamanın mümkün olmadığı'' kaydedildi.

Açıklamada, ''sektör çalışmalarını durma noktasına getiren bu düzenlemelerin en kısa zamanda düzeltilmesinin kamu yararı gereği'' olduğu vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*