Bilkent bombacıları DHKP-C'li çıktı

Bilkent bombacıları DHKP-C'li çıktı.12018
  • Giriş : 29.04.2009 / 13:13:00

Bilkent Üniversitesi'nde saldırı girişiminde bulunan 2 canlı bombanın isimleri belli oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Bilkent Üniversitesi'nde yakalarak etkisiz hale getirilen canlı bombaların isimleri Didem Akman ve S.Onur Yılmaz. İki ismin de yasadışı terör örgütü DHKP-C'yle irtibatlarının olduğu öğrenildi.

''Canlı bomba'' olduğu belirtilen ve ilk yakalanan teröristin, olay sırasında meydana gelen küçük çaplı patlama sırasında karnından hafif yaralandığı, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı ifade edildi.

DHKP-C ÜYELİĞİ İDDİASIYLA 8 AY CEZAEVİNDE KALMIŞ

Eski Bakanlardan Hikmet Sami Türk'e bombalı saldırı girişiminde bulunan Didem Akman'ın, geçen yıl DHKP-C terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklandığı ve 8 ay cezaevinde kaldığı öğrenildi.

AA muhabirinin İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, ailesi İzmir'de yaşayan ve 1986 doğumlu olan D.A, ilk kez 2005 yılında gözaltına alındı.

Toplam 3 kez gözaltına alınan ve geçen yıl Ankara Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen operasyonda yakalanan Didem Akman, DHKP-C terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklandı ve 8 ay cezaevinde kaldı.

Hakkında yakalama emri bulunan Akman'ın, yurt dışındaki bir terör kampında eğitim aldığı kaydedildi.

Yetkililer, teröristin Bilkent Üniversitesi ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını, daha önce başka bir üniversitede sürdürdüğü eğitimini yarım bıraktığının saptandığını kaydettiler.

CANLI BOMBA MEKTUP YAZMIŞ

Öte yandan, ''canlı bomba'' Didem Akman'ın, 2008 yılında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliğinde gözaltına alındığı ve tutuklandığı öğrenildi. Akman'ın cezaevinden arkadaşlarına yazdığı mektubun, bazı internet sitelerinde yayımlandığı da görüldü. Akman mektubunda, tutuklanmasını ve cezaevine giriş sörüceni şöyle anlatıyor:

KADINLAR GÜNÜ'NDEN HAPİSHANEYE

Merhaba. Nasılsınız? Bizler iyi olmaya çalışıyoruz. Kollarımızda derman kalmadı. Çünkü bu size yazdığım üçüncü faks. Daha önce 14 Nisan ve 21 Nisan'da göndermiştim. Bunlar size ulaşmadı sanırım. Çünkü gerçekleri yazdığım bu fakslarda siz de tahmin edersiniz ki bazı sistemlerde “korku ve paniğe yol açıyor.”

Ben Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne gittiğim için dördü kadın sekiz arkadaşımla birlikte tutuklandım. Yaklaşık 1 ay kadar oluyor tutukluluğum. Hukukta okuyor olmama rağmen hukuksuzluğun bu ülkede geçer akçe olduğunu da biliyorum. Yine de bu hukuksuzluğun onlarca örneğiyle daha önce de karşılaşmıştım.

Mesela daha hapishaneye girerken zorla çırılçıplak aranmaya maruz kaldım. Bunu kabul etmediğimden kaynaklı da yedi günlük hücre cezası verildi. Ardından sağlıksız koşullarda bırakılmadan tutun da hiçbir ihtiyacımın karşılanmaması ya da geç karşılanması gibi sorunlarla karşılaştım. Bunları önceki iki faksımda da ayrıntılarıyla yazmıştım ama dedim ya gerçekten korku yaratıyor diye yaşadıklarımı anlattığım için sansürlendi fakslarım. Yaşadığımız sorunları ayrıntısıyla Akın Birdal'ın geçtiğimiz hafta Meclis'te sunduğu “hapishanelerde hak ihlalleri” ile ilgili soru önergesinden de öğrenebilirsiniz.

Onlara ek olarak görüş saatlerinin üç ay önceye oranla daha da kısaltılmış olması ve geçen yıl Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan 45/1 sayılı genelgenin uygulanmaması da hapishanedeki tecridin sürmesini beraberinde getiriyor.

Yaşadıklarımızı size faks olarak bildirmeye devam edeceğim. Hapishanedeki tüm arkadaşlarım adına sevgilerimi gönderiyorum. İyi çalışmalar dilerim.

DİDEM AKMAN
Ankara Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi C-4

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*