Bilkent Üniversitesinde de başörtüsü yasağı kaldırıldı

Bilkent Üniversitesinde de başörtüsü yasağı kaldırıldı.9018
  • Giriş : 28.02.2008 / 08:47:00

Bilkent Üniversitesi'nde bugünden itibaren başörtüsü yasağı uygulanmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mütevelli heyeti başkanlığını eski YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'nın yaptığı Bilkent Üniversitesi'nde bugünden itibaren başörtüsü yasağı uygulanmayacak.
Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) ilk başkanı İhsan Doğramacı'nın kurduğu Bilkent Üniversitesi, başörtüsü yasağını kaldırdı. Bugüne kadar başörtülü öğrencileri kampüs içine alan ancak derslere sokmayan üniversite, derslerde de ayrım yapmama kararı aldı.

Vakıf üniversitesi statüsünde olan ve rektörlüğünü İhsan Doğramacı'nın oğlu Ali Doğramacı'nın yaptığı üniversitede bugünden itibaren öğrenciler başörtülerini çıkarmadan dersleri takip edebilecek. "YÖK'ün direktifleri çerçevesinde uygulama yapma kararı aldık." diyen Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, üniversitelerin bağlı olduğu YÖK'ün konuyla ilgili direktifin kendileri için yeterli olduğunu belirtti. YÖK, üniversitelere iki kez yazı göndererek, başörtüsü yasağının kalkması için Anayasa değişikliğinin yeterli olduğunu, yasağı uygulayanların ise suç işlediğini bildirmişti.

YÖK'ü kuran ve 11 yıl başkanlığını yapan İhsan Doğramacı, askerî rejimin koyduğu yasağa karşı türban formülünü bulmuştu. İhsan Doğramacı, geçen ay basına yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Kenan Evren döneminde bunu devamlı tartışıyorduk. 'İncitmeden nasıl başörtüsü konusunu çözebiliriz' diye uykularım kaçardı. Kenan Evren bana bir gün dedi ki; 'Kabine üyelerinin birisinin hanımı (Mehmet Keçeciler'in eşi Nahide Keçeciler) ne güzel, gayet de çağdaş şapka gibi bir şey giyiyor, ne kadar medenice. Başını örtmek isteyen bu şekilde örtse ne iyi olur.' Bu konuşmanın ardından lügat kitaplarına baktık. Avrupa'da 'türban' diyorlar. Bone gibi birşey. Başını kapatmak isteyenler için bu önerildi. Şu an başörtüsü unutuldu, türban gündeme geldi. Birisi saçının görünmemesini istiyorsa ve bunu medeni olarak yapıyorsa bence ona yasak yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious