Bill Gates tahtını korudu

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde, Microsoft'un kurucusu Bill Gates bu yıl da tahtını korudu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Forbes'e göre, dünyada milyarderler çemberi sürekli genişliyor, Rus ve Asyalı zenginler giderek çoğalıyor, ama sıralamadaki ilk 5'te bir değişiklik yok.Buna göre Gates, 56 milyar dolarlık servetiyle birinciliği 2007'de de kimseye kaptırmazken, Amerikan vatandaşı Warren Buffet 52 milyar dolarlık servetiyle ikinciliğini korudu.

Meksikalı yatırımcı Carlos Slim 49 milyar servetiyle üçüncülüğünü korurken, Ikea mağazalarının kurucusu İsveçli Kamprad ailesi ile Hintli iş adamı Lakshmi Mittal 32 milyar dolarlık servetleriyle ilk beşteki yerlerinde kalmayı başardı.

Fransız L'Oreal'in patronu Liliane Bettencourt 20,7 milyar dolarlık servetiyle 12. sırada yer alırken, aynı zamanda 83 kadının yer aldığı "en zengin kadınlar" listesinin ilk sırasına yerleşti.

Dünya zenginleri coğrafi olarak en çok ABD'de olmakla birlikte Asya zenginlerinin artışı da dikkatleri çekiyor. Avrupa kıtasında ise zenginleri artan Rusya'nın da geçen yıla göre 53 yeni milyarderiyle yükselişi sürüyor.

Listede, Türkiye'den yer alan isimler ise şunlar:

Hüsnü Özyegin, Mehmet Karamehmet, Erol Sabancı, Şevket Sabancı, Şarık Tara, Ahmet Zorlu, Aydın Doğan, Turgay Ciner, Semahat Arsel, Rahmi Koç, Ferit Şahenk, Bülent Eczacıbaşı, Suna Kıraç, Tuncay Özilhan, Murat Vargı, Olgun Zorlu, Yalçın Sabancı, Filiz Şahenk, Kamil Yazıcı, Hasan Çolakoğlu, Asım Kibar, Ömer Sabancı, Mehmet Sinan Tara, Murat Ülker ve Faruk Yalçın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious